14 Ağustos’ta Bankalara Siber Saldırı Tehlikesi Var mı?

14 Ağustos'ta Bankalara Siber Saldırı Tehlikesi Var mı?

FETÖ’nün başarısız darbe girişiminin ardından yeni bir atakta bulunup bulunmayacağı tartışılırken bankalara internet üzerinden siber saldırı ihbarlarının arttığı bildiriliyor. Finans kurumları teyakkuza geçti. Özellikle de 14 Ağustos tarihine dikkat çekiliyor. Böyle bir tehlike gerçekten var mı? Gerçekleşirse neler olabilir?

15 Temmuz’da Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yaptığı darbe girişiminin başarısız kalmasının ardından gözler yeni bir saldırıya kalkışıp kalkışmayacağına çevridi. 14 Ağustos tarihi verilerek, bankalara siber saldırı ihbarlarının yağmaya başlaması üzerine bankalar harekete geçti. Geçtiğimiz hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in başkanlığında bir araya gelen 10 banka, gelen ihbarları masaya yatırdı. Teyakkuza geçen bankalar olası bir saldırıya karşı güvenlik sistemlerini yeniden kontrol etme kararı aldı.

Türkiye ekonomisi için stratejik öneme sahip bankaların dijital altyapısı oldukça yüksek bir teknoloji ile kurulduğu biliniyor. Güvenlik zaafı olmadığını belirten bankacılar, siber saldırıların sadece erişimi engelleyici trafik yarattığına dikkat çekiyor. Müşterilerin kuruma erişim trafiğini aksatarak hizmetlerin engellenmesine yol açan DDOS atakları, çoğunlukla bankalar tarafından bloke edilebiliyor. Bankacılar, müşterilerin kişisel bilgilerinin çalınmasına yönelik saldırılara karşı da tüketicilerin dikkatli olmasını öneriyor.

Bankacılık sektörünün en hızlı büyüyen alanlarından biri olan dijital bankacılık hizmetlerinin Türkiye’de günlük 1.5-2 milyar işlem hacmine ulaştığı tahmin ediliyor. Türkiye’de günlük bankacılık işlemlerinin yüzde 85’inden fazlası mobil cihazlar dahil dijital platformlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Geçen yıl aralık ayında Türkiye ile Rusya arasındaki gerginliğin ardından iki hafta süreyle Türkiye’ye yönelik siber saldırılar gerçekleşmişti. Bu saldırılardan bankacılık sektörü de nasibini almıştı.

Aralık ayında gerçekleşen saldırılar, bankaların veri merkezlerine kadar ulaşmış ancak internet altyapısını yavaşlatmanın ötesine geçememişti. Uluslararası hacker grubu Anonymous, sosyal medyaya yansıyan açıklamalarında Türkiye’nin IŞİD politikasına yönelik iddialar ortaya atarak, hava alanlarını, askeri kurumları ve özel kurumlarla devlet organlarını hedef aldığı yönünde tehdit etmişti.

14 Ağustos tarihinin Pazar gününe rastlaması nedeniyle o gün siber saldırı gerçekleşse bile bunun çok fazla olumsuz etkisi olması beklenmiyor. Bankaların dijital altyapıyı gözden geçirmesi ve önlemleri şimdiden alması nedeniyle 15 Ağustos Pazartesi günü de, geçen aralık ayındaki kadar olumsuzluk yaşanmayacağı öngörülüyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “14 Ağustos’ta Bankalara Siber Saldırı Tehlikesi Var mı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Emekli memura 5.000 TL ek ikramiye ne zaman ödenecek?

15 Temmuz'daki başarısız darbe girişimi yüzünden TBMM'ye gelemeyen memur emeklilerine ek ikramiye konusunun 2017 yılında yasa haline geleceği ve 30...

Emekliler, Bayram Öncesi 4 Müjdenin Sonucunu Bekliyor

Ramazan Bayramı yaklaşırken emekliler için de heyecanlı bekleyiş had safhaya çıktı. Aylardır bayram öncesi için sözü verilen müjdelerin hepsinin sonuca...

Kapat