15 bin Liralık Konut Yardımı Nasıl Alınacak

15 bin Liralık Konut Yardımı Nasıl Alınacak

Geçtiğimiz yıl bugünlerde yapılan bir açıklamayla kendisine ait konutu olmayanlara konut yardımı yapılacağı bildirilmişti. 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle kendi üzerine konutu bulunmayan her vatandaşın 15 bin Lira tutarında konut yardımından yararlanacağı duyurulmuştu.

İşte o düzenlemenin, yani konut alımlarında devlet katkısının koşulları belli oldu. Hükümetin hem tasarruf oranlarını artırmak hem de evi olmayan vatandaşa destek sağlamak üzere hazırladığı Konut Hesabı ve Devlet Katkısı Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, bankalarda Konut hesabı açıp asgari 3 yıl düzenli ödeme yapanlar, ödeme tutarlarına bağlı olarak, konut satın alınca 15 bin TL’ye kadar devlet katkısı alacak. Uygulama 6 ay sonra başlayacak.

Yarım Evi Olan da Yararlanacak

Ev alımında devlet desteğinden yararlanabilmek için öncelikle kişinin 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle tamamı kendine ait bir evinin olmaması gerekiyor. Ancak hisseli evi olanlar bu yardımdan yararlanacak. Bu şartı yerine getiren vatandaş, mevduat veya katılım bankasında ‘konut hesabı’ açtıracak. Banka ile sözleşme yapacak. Banka, kişinin kendisine ait bir evi olup olmadığını Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden sorgulayacak.

Vatandaşlar, birden fazla konut hesabı açtıramayacakları gibi bu hesap, başka bir bankaya da taşınamayacak. Konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsi mevduat veya katılım fonu olarak açılabilecek. Kişi, hesap açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere 30 bin liraya kadar para yatırabilecek. 18 yaşından küçük çocuklar için veli veya vasisi tarafından konut hesabı açılabilecek.

Bankalarla yapılacak sözleşme ekinde devlet katkısının hesaplanmasına ilişkin detaylar yer alacak. Ödemeler, aylık ya da üç aylık düzenli ödemeler şeklinde yapılacak ve bu plan sözleşme ekinde katılımcıya sunulacak. Ancak vatandaşın isteği halinde dönem başlarında ödeme planı yeniden belirlenebilecek.

Vatandaş Ne Kadar Para Yatıracak?

Vatandaşın konut hesabı için aylık ödemesi 250 liranın altında, 2500 liranın üzerinde olamayacak. Üç aylık ödemeler ise, bu tutarların 3 katı olarak yapılacak. Vatandaş, bir yıl içinde en fazla 3 aylık ödemesini yapmayabilecek. Bir yıl içinde konut hesabından en fazla iki defa çekim hakkı olacak. Ancak bakiye hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarın altında kalması durumunda ‘devlet katkısı’ ödenmeyecek. Ve hesap, ‘konut hesabı’ statüsünden çıkartılacak.

Devlet katkısından konut statüsünde olan taşınmazların alımında yararlanılabilecek. Katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara katkı yapılmayacak. Devre mülk satın almaları da devlet katkısından muaf olacak. Yani devre mülkler için 15 bin Liralık konut yardımı verilmeyecek.

Destekten Kimler Yararlanacak?

— Katılımcının devlet katkısına hak kazanabilmesi için; -Türk vatandaşı olması,

— 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması,

— Konut edinim tarihine kadar asgari üç yıl boyunca yönetmelik hükümlerine uygun düzenli ödeme yapması ve konut edinim tarihini müteakip altı ay içinde konut hesabının bulunduğu bankaya başvurması gerekiyor.

Kim Ne Kadar Devlet Katkısı Alacak?

— Devlet katkısı tutarı, konut edinim tarihindeki birikimin yüzde 20’sini ve en fazla 15 bin lirayı geçemeyecek. Katkı tutarı, konut hesabına yapılan ödeme sürelerine göre şöyle hesaplanacak:

— Konut hesabına 36 ile 47 ay arasında düzenli ödeme yapanlar, hesaptaki tutarın yüzde 15’i oranında devlet katkısı alacak. (Bu tutar 13 bin lirayı geçemeyecek.)

— 48 ile 59 ay arasında düzenli ödeme yapanlar, hesaptaki birikimin yüzde 18’i kadar devlet katkısı alacak. (Bu tutar 14 bin lirayı geçemeyecek.)

— 60 ay ve üzeri düzenli ödeme yapanlar, hesaptaki birikimin yüzde 20’si katar devlet katkısı alacak. Bu tutar da 15 bin lirayı geçemeyecek.

— Devlet katkısı, hak sahibi vatandaşa konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “15 bin Liralık Konut Yardımı Nasıl Alınacak”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Maaşını PTT’den Alan Emekliye TEB Jet Kredi – Tahsis Ücreti Yok

SGK emekli maaşlarını PTT aracılığıyla alanlar TEB'den çok özel bir kredi kullanabiliyorlar: Jet Kredi. Sadece nüfus cüzdanılya kullanılan ve PTT...

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kefilsiz kredi veren banka arayışı aslında oldukça gerilerde kaldı. Bir zamanlar her banka kredi kullandırırken genellikle iki kefil isteniyordu. Sadece...

Kapat