15 Soru 15 Cevap ile Devlet Destekli Konut Hesabı

15 Soru 15 Cevap ile Devlet Destekli Konut Hesabı

Vatandaşların yurt içinde ilk ve tek konut satın almasını desteklemek amacıyla hayata geçirilen “Konut Hesabı” uygulaması 26 Ağustos tarihinden itibaren resmen başlıyor. Devlet Destekli Konut Hesabı açtırmak isteyen herkes dilediği bankada bu hesabı açtırabilecek.

Aşağıdaki yazıda Devlet Destekli Konut Hesabı ile ilgili en çok merak edilen 15 sorunun cevabını ayrıntılarıyla bulabilirsiniz. Daha önce hiç konut satın almadıysanız ve bugünlerde böyle bir düşünceniz varsa 26 Ağustos gününden itibaren istediğiniz bankaya başvurabilirsiniz.

1. Devlet desteği ne kadar?

Konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut satın alması için oluşturduğı birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Söz konusu katkı gerekli şartların yerine getirilmesi halinde 15 bin liraya kadar ulaşabilecek.

2. Desteği kimler alabilecek?

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28. maddesi kapsamına girenler hariç olmak üzere devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için gerekli şartların tamamını sağlayan Türk vatandaşlarının sisteme dahil olmak için nüfus cüzdanlarıyla Türkiye’de kurulu mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu hesabı açtırması gerekiyor.

3. 18 yaşından küçüklerin durumu

18 yaşından küçükler için veli ya da vasisi hesap açtırabilecek. Bir kişinin sadece bir konut hesabı olabilecek. Ortak hesaplar, konut hesabı olarak değerlendirilmeyecek ve hesap bankalar arasında taşınamayacak.

4. Yurt dışında yaşayanlar

Yurt dışında yaşayan vatandaşların, Türkiye’de kurulu bankalardan birinin bu ülkedeki şubesinde hesap açtırması kabul edilmeyecek. Türkiye’de ikamet şartı olmadığı için yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları bu konut yardımı alabilecek. Başka bir deyişle, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, sadece Türkiye’deki banka şubelerinde Konut Hesabı açtıracak.

5. En fazla ne kadar para yatırılabilir?

Konut Hesabına, her ay en fazla 2.500 TL yatırılabilecek. Ancak hesap açılışı sırasında bir kereye mahsus olmak üzere 2.500 liradan daha fazlası yatırılabilecek. Ancak hesabın ilk açılışında yatırılan bu tutar 30.000 TL’yi geçemeyecek.

6. Sistemde ne kadar kalmak gerekli?

Konut Hesabının sadece Türk Lirası cinsinden olması istenen uygulamada, bankada hesap açtırmak yetmiyor, düzenli ödemeler yaparak sistemde en az 3 yıl kalmak gerekiyor. Hesapta ne kadar fazla birikim sağlanırsa devlet yardımı da o kadar yüksek olacak.

7. Biriken parayı çekme hakkı var mı?

Konut hesabına ilişkin ödemeler düzenli yapılacak. Kişilere, bir dönem içerisinde en fazla 2 kez çekim hakkı tanınacak. Belirlenen şartların herhangi birinin ihlali durumunda ise hesap “konut hesabı” statüsünden çıkarılarak klasik mevduat hesabına dönüştürülecek.

8. En az ne kadar para yatırmak gerekiyor?

Uygulama kapsamında, konut edim tarihinden önce en az 3 yıl boyunca, aylık en az 250 TL, en fazla 2.500 lira yatırmak gerekecek. Ödemeler 3’er aylık (3 ayda bir en az 750 TL, en fazla 7.500 TL) dilimler halinde de yapılabilecek.

9. Devlet katkısı ne kadar?

3 – 4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 15’i (devlet katkısı 13.000 TL’yi aşmamak koşuluyla), 4 – 5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının yüzde 18’i (devlet katkısı 14.000 TL’yi aşmamak koşuluyla), 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının yüzde 20’si kadar (devlet katkısı 15.000 TL’yi aşmamak koşuluyla) katkı alınabilecek.

10. Devlet katkısı ne zaman alınacak?

Devlet katkısı ödemesi için katılımcı, konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat edebilecek. Gerekli bilgi ve belgelerin kontrolü sonrasında en geç 2 ay içinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabilecek.

11. Hangi koşulda sona erecek?

Aylık ödeme tercih edilecekse, bir dönemde (konut hesabı açtırılan tarihten itibaren 12 aylık süre) 3 defadan fazla ödemenin aksatılması, 3 ayda bir ödeme tercih edilecekse bir dönemde birden fazla ödemenin aksatılması, bir dönem içinde konut hesabından 2’den fazla kez para çekilmesi, çekilen para sonrasında hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalması durumlarında hesaba devlet katkısı ödenmeyecek.

12. Kimlere devlet katkısı ödenmeyecek?

Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinenlere, katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara ve devre mülklere de devlet katkısı ödenmeyecek.

13. Hesabın denetimi nasıl olacak?

Konut hesaplarının denetimi, bilgi sistemleri dahilinde Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılacak. Bankalar, konut hesaplarıyla ilgili her türlü bilgiyi kurula vermekle yükümlü olacak.

14. Ödeme tutarı nasıl artacak?

“Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” kapsamındaki tutarlar ise her yıl Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit edilen “yeniden değerleme oranı” kadar artırılacak. Bankaların “konut hesabı” ile ilgili yapacakları reklam, ilan ve benzeri duyurularında “konut hesabı” ifadesini kullanması da zorunlu olacak.

15. Uygulama ne zaman başlıyor?

Devlet Destekli Konut Hesabı uygulaması, Türkiye’deki tüm banka şubelerinde 26 Ağustos 2016 tarihinden itibaren başlıyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “15 Soru 15 Cevap ile Devlet Destekli Konut Hesabı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Darbe Girişimi sonrası bankalarda devam eden kredi kampanyaları

Darbe girişiminin ekonomiye olumsuz etkisinin kısa sürede normale dönmesinden sonra Türkiye'deki bankalar da insanlara sağladığı ihtiyaç kredisi kampanyalarına yeniden hız...

Yapılandırmada Son Gün Ne Zaman

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılması için tanınan fırsat devam ediyor. Maliye Bakanlığı bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin işini son güne bırakmamasını tavsiye...

Kapat