15 Temmuz Kredi ve Kart Borçları Faizi ve Kredi Verilmesi

15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin piyasalara belirli bir etkisi oldu. Dolar yükseldi, borsa düştü. Piyasalar 15 Temmuz ve Ohal sonrası eski durumlarına dönmeye çalışıyor. Vatandaşı daha çok ilgilendiren ise kredi meselesi. 15 Temmuz ve Ohal banka kredilerini nasıl etkileyecek? Bankalar kredi vermekten vazgeçer mi? Kredi faizleri Olağanüstü Hal sonrası artar mı? Vatandaşın aklındaki sorular bunlar.

Şimdilik kredi faizlerinde ve kredi hacminde bir değişiklik yok gibi gözüküyor. Özellikle bireysel ihtiyaç kredisi ve kredi kartı faiz oranlarında değişiklik yok. Bankalar eskisi gibi kredi vermeyi sürdürüyor. Ancak konut kredileri belki vatandaşın konut alımında isteksiz davranması durumunda etkilenebilir. Vatandaşa uzun vade, düşük faiz ve kolay ödeme sağlamak isteyen TOKİ harekete geçti. Ancak reklamlara bakılırsa markalı konut projelerinde cazip fırsatlar sunuluyor. Vatandaşın ise markalı konut projelerinin fiyatlarını karşılamakta güçlük çekeceği çok açık.

Türkiye’ye dışardan para girişinin kesilmemesi durumunda kredilerde sorun yaşanmak gibi gözüküyor. Bu para girişi ise uluslararası derecelendirme kuruluşlarının notlarına bağlı. Türkiye kritik durumda bulunuyor ve her an not indirimi gelebilir. Yurtdışında ise olumlu bir ortam var. FED’in faiz artırmayacağı düşünülüyor. Bu da Türkiye’ye par girişini olumlu etkiliyor. Kısacası söylemek gerekirse Türkiye’deki kredilerin geleceği yabancı piyasaların durumuna bağlı olmayı sürdürüyor.

Tags : , ,

0 thoughts on “15 Temmuz Kredi ve Kart Borçları Faizi ve Kredi Verilmesi”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
450 TL taksitle 12.000 TL Avantajlı Garanti Bahar Kredisi

Garanti Bankası 450 TL taksitle 12.000 TL Bahar Kredisi kampanyası devam ediyor. Kredinin vadesi 36 ay. Garanti Bankası avantajlı ihtiyaç...

Emeklinin banka promosyonu yalan oldu

Aylardır banka promosyonu hayali kuran emeklilerin rüyası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu'nun yaptığı açıklamalarla...

Kapat