15 Temmuz Kredi ve Kart Borçları Faizi ve Kredi Verilmesi

15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin piyasalara belirli bir etkisi oldu. Dolar yükseldi, borsa düştü. Piyasalar 15 Temmuz ve Ohal sonrası eski durumlarına dönmeye çalışıyor. Vatandaşı daha çok ilgilendiren ise kredi meselesi. 15 Temmuz ve Ohal banka kredilerini nasıl etkileyecek? Bankalar kredi vermekten vazgeçer mi? Kredi faizleri Olağanüstü Hal sonrası artar mı? Vatandaşın aklındaki sorular bunlar.

Şimdilik kredi faizlerinde ve kredi hacminde bir değişiklik yok gibi gözüküyor. Özellikle bireysel ihtiyaç kredisi ve kredi kartı faiz oranlarında değişiklik yok. Bankalar eskisi gibi kredi vermeyi sürdürüyor. Ancak konut kredileri belki vatandaşın konut alımında isteksiz davranması durumunda etkilenebilir. Vatandaşa uzun vade, düşük faiz ve kolay ödeme sağlamak isteyen TOKİ harekete geçti. Ancak reklamlara bakılırsa markalı konut projelerinde cazip fırsatlar sunuluyor. Vatandaşın ise markalı konut projelerinin fiyatlarını karşılamakta güçlük çekeceği çok açık.

Türkiye’ye dışardan para girişinin kesilmemesi durumunda kredilerde sorun yaşanmak gibi gözüküyor. Bu para girişi ise uluslararası derecelendirme kuruluşlarının notlarına bağlı. Türkiye kritik durumda bulunuyor ve her an not indirimi gelebilir. Yurtdışında ise olumlu bir ortam var. FED’in faiz artırmayacağı düşünülüyor. Bu da Türkiye’ye par girişini olumlu etkiliyor. Kısacası söylemek gerekirse Türkiye’deki kredilerin geleceği yabancı piyasaların durumuna bağlı olmayı sürdürüyor.

Tags : , ,

0 thoughts on “15 Temmuz Kredi ve Kart Borçları Faizi ve Kredi Verilmesi”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Merkez Bankası faizleri indirdi, şimdi bankalar ne yapacak?

Türkiye Merkez Bankası, faizleri 50 baz puan indirerek faiz koridorunun üst bandını % 9.50 seviyesinden % 9'a çekti. Merkez Bankası'nın...

Kurban Bayramı’nda Cuma Günü Bankalar Açık mı?

Kurban Bayramı 12 Eylül Pazartesi günü resmen başlıyor. Dört günlük Kurban Bayramı bu yıl 13 Eylül Salı, 14 Eylül Çarşamba...

Kapat