16 Eylül 2016 Cuma Bankalar Açık mı Kapalı mı

2016 yılında Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağı gerek Başbakan Binali Yıldırım gerekse de diğer hükümet sözcüleri tarafından açıklandı. Ancak yine de netleşmeyen bir konu var. Kurban Bayramı sonrasına denk gelen 16 Eylül Cuma günü resmi tatil mi değil mi? Bilindiği gibi Ramazan Bayramı’nda aradaki günler resmi tatil ilan edilmemiş, memurlar idari izinli sayılmıştı.

Peki resmi tatil ile idari izin arasında ne fark var? Resmi tatil ilan edilmesi durumunda gerek kamu, gerekse özel sektör tatil yapıyorlar. Resmi tatil olması durumunda devlet daireleri, okullar, belediyeler ve kamu bankalarının yanında özel sektör kuruluşları da çalışmıyor. Yani 16 Eylül 2016 resmi tatil ise kamu bankalarının yanında özel bankalar da çalışmayacak. Ancak 16 Eylül gününün kamu personeli için idari izin çıkarılacaksa sadece devlet bankaları kapalı olacak. Özel bankalar işlemlerine devam edecek ve tam gün hizmet verecekler.

Şunu şimdiden söyleyebiliriz ki Kurban Bayramı’nda kamu bankaları 10 Eylül Cumartesi günü tatile girecekler ve 20 Eylül Pazartesi gününe kadar çalışmayacaklar. Kamu bankaları 16 Eylül Cuma günü de kapalı olacak ve hizmet vermeyecek.

16 Eylül tarihinin resmi tatil olması durumunda özel bankalar da kapalı olacak. Ancak sadece kamu personeline idari izin sözkonusu olursa özel bankalar 10 Eylül Cumartesi gününden itibaren 15 Eylül Çarşamba gününe kadar tatil yapacak. 16 Eylül günü bir günlüğüne açılıp hizmet verecek. Ardından haftasonu tatiline girecek.

Bayram tatilinin 9 gün olacağı kesinleşen kamu bankaları arasında Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Merkez Bankası gibi bankalar var. Akbank, Yapı Kredi, Garanti, TEB, Finansbank, ING Bank, Şekerbank, Fibabank, Kuveyt Türk, Bank Asya, Denizbank gibi özel banka ve katılım bankaları için 16 Eylül günü belirsizliğini koruyor.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “16 Eylül 2016 Cuma Bankalar Açık mı Kapalı mı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Zincir Süpermarketlere Dükkan Nasıl Kiralanır?

Son yılların moda trendi olan zincir marketler Türkiye'nin dört yanına yayılmış durumda. Her ilde, ilçede sayısız markalı hipermarket ve süpermarket...

Bankaların Bayram Kredisi Yarışı Hızlandı

9 Eylül Cuma akşamı başlayacak 9 günlük Kurban Bayramı tatiline sayılı günler kala bankalar da özel bayram kredisi paketleri hazırladı....

Kapat