19 Mayıs Cuma Bugün Bankalar Açık mı? Kredi Çekiliyor mu?

Ülkemizde bugün 19 Mayıs Gençlik ve SPor Bayramının 98. yıl dönümünü heyecan ve gururla kutluyoruz. Artık eskisi gibi stadyum törenleri yapılmıyor olsa da 19 Mayıs heyecanı hiç eksilmeden devam ediyor. Hepimiz biliriz, 119 Mayıs gibi milli bayramlarda okullar, devlet daireleri hep tatil olur. Başta kamu ve özel bankalar olmak üzere finans kuruluşları da bayram nedeniyle tatile girer.

Ancak bu yıl, güvenlik gerekçesiyle bazı şehirlerde 19 Mayıs kutlamalarının iptal edilmiş olması kafaları karıştırdı. Kutlama törenlerinin yanı sıra 19 Mayıs tatilinin de iptal edilip edilmediği net anlaşılamadı. Tatil iptal edildiyse bankalar açık mı olur, kapalı mı olur sorusu netliğe kavuşamadı. Bankalarda kredi ödemesi veya kredi çekme gibi işi olanlar, bankanın açık veya kapalı olduğuna bir türlü karar veremediler. Sitemizin takipçileri çarşamba gününden itibaren mesajlar atarak bu kargaşanın en doğru cevabının ne olduğunu öğrenmeye çalıştılar.

Biz gelen her mesaja ayrıntılı cevap vermeye çalıştık ama bir kere de buradan konuya açıklık getirmek istiyoruz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, diğer milli bayramlarımız gibi (23 Nisan, 30 Ağstos, 29 Ekim) ülkemizde resmi tatildir. Bu nedenle kamu çalışanlarının tamamı ve özel sektördeki kurumsal şirketlerin hepsi tatile çıkar. Kurumsal olmayan küçük işletmelerde ise çalışanlara tatil verilmeyip dükkanlar açık kalır.

Başka bir deyişle 19 Mayıs’ta kamu çalışanlarına verilen tatil, resmi tatil kapsamındadır. Dini bayramları hafta sonu tatiliyle birleştirmek için uygulanan idari izin sisteminden farklıdır. Kamu çalışanları 19 Mayıs tatilinde resmi tatil yaparlar. Sonuç olarak, bazı şehirlerde güvenlik gerekçesiyle 19 Mayıs kutlamaları iptal edilmiş olsa bile, bu durum 19 Mayıs tatilinin iptal edildiği ve çalışma yapılacağı anlamına gelmiyor.

Dolayısıyla 19 Mayıs 2017 Cuma günü ülkemizdeki bütün özel bankalar ve kamu bankaları tatil nedeniyle kapalı olacak. Başta kredi işlemleri olmak üzere hiçbir hizmet verilmeyecek. Bu tür işlemleri olanlar banka önlerindeki ATM cihazlarından yapabilirler. 19 Mayıs tatilinin bitiminden sonraki günler de cumartesi ve pazara denk geldiği için bütün banka şubelerinde çalışma 22 Mayıs Pazartesi sabahı başlayacak. Bu nedenle, “Başıma bir iş gelir mi?” endişesi duymadan gönül rahatlığıyla evinizde oturabilir ya da güzel havada çıkıp gezebilir, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını kutlayabilirsiniz.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “19 Mayıs Cuma Bugün Bankalar Açık mı? Kredi Çekiliyor mu?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Ziraat Bankası’ndan kredi borcu yapılandırana faiz indirimi

Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada, daha önce kullandığı konut kredisi borcunu yapılandırmak isteyen müşterilere faiz indirimi yapılacağı, 1.09 aylık faiz uygulanacağı...

CEPTETEB Vadeli Hesap Yüzde 11.75 Faiz Veriyor

TEB'in internet bankacılığı ve mobil uygulama hesabı CEPTETEB Vadeli Hesap, faizlerin giderek yükseldiği bugünlerde % 11.75 faiz oranıyla müşterilerini memnun...

Kapat