2000 yılından sonra emekli olana intibak geliyor

2013 yılında çıkan İntibak Yasası, 2000 öncesi emekli olanların maaşlarını iyileştirmişti. Ancak, 2000 sonrası emekli olanları mağdur etmiş ve davalar açılmıştı. Toplam 9 milyon emekliyi yakından ilgilendiren İkinci İntibak Yasası geliyor.

Yıllardır çalışıp emeklilik hayali kuranlar, ilk maaşlarını alınca karşılaştıkları tablo karşısında adeta isyan ediyor. Çalışırken aldığı maaşı yarı yarıya, hatta daha fazla azalan emeklinin hayat standardı da bir o kadar geriye gidiyor. Emekliler adil olmayan uygulamalardan da dertli… Aynı şartlarda ve prim süresinde 2000 yılından önce emekli olanla 2000 sonrası emekli olanın maaşı arasında 350 lira ile 500 lira arasında fark bulunuyor.

Türkiye’de en yüksek maaşı memur emeklisi alıyor. En düşük memur emeklisi maaşı şu anda 1.618 Lira düzeyinde… İkinci sırada SSK emeklisi geliyor. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lının en düşük aylığı (taban aylığı) bugün 1.330 Lira… 2008 yılından sonra emekli olan SSK’lının taban aylığı 798 liraya düşmüş durumda… 2000’den önce emekli olan Bağkur’lunun en düşük aylığı ise 1.157 Lira… 2000’den sonra emekli olan da ise bu maaşın 800 Liraya kadar düştüğü görülüyor.

Emekli Sandığı, SSK, Bağkur, mevzuatta SGK çatısı birleştirilmesine rağmen maalesef uygulama birliği sağlanamadı. Bu birliği sağlayacak ve aynı şartlarda emekli olmuş insanlar arasındaki eşitsizliği giderecek bir düzenleme gerekiyor. Aynı iş kolundan, aynı prim gün sayısıyla farklı tarihlerde emekli olmuş kişilerin maaşları ve diğer sosyal hakları arasındaki eşetsizliğin bu kapsamda giderilmesi gerekiyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “2000 yılından sonra emekli olana intibak geliyor”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
6 milyon kişinin GSS prim borçları siliniyor

Hükümetten milyonlarca vatandaşa yeni bir müjde geldi. Gelir testi yaptırmadığı için borcu biriken 6 milyon kişiye önemli imkan geldi. Bu...

Bayram öncesi haftada altın alanlar kazandı

Kurban Bayramı tatili öncesine denk gelen haftada altına yatırım yapanlar kazançlı çıktı. 5 Eylül ile 9 Eylül arasındaki beş günlük...

Kapat