3.1550: Dolarda tüm zamanların rekoru kırıldı

3.1550: Dolarda tüm zamanların rekoru kırıldı

Dolar/TL’de 4 Kasım Cuma günü 3.1550 ile yeni bir rekor geldi. Güne HDP’lii milletvekiilerin göz altına alanması ve tutuklanması haberleriyle başlayan döviz piyasasında doların rekoru gecikmedi. Öğle sonrası saatlerde 3.1550 seviyesine hızla çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Ülke içinde yükselen siyasal tansiyona küresel piyasalardaki riskten kaçış ortamı da eklenince dolar bir kez daha zirve yaptı. Bu arada Euro da 3,4995’i görerek kendi rekorunu kırar7ken. Borsa İstanbul’da kayıplar yüzde 2.5’i aştı.

Genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumsuz bir hava hakimken, iç riskler nedeniyle TL’nin dolar karşısındaki kaybının yüzde 1’i aşarak en kötü performans gösteren para birimi olmasına neden oluyor. Dolar/TL 3.1550 seviyesine kadar yükseldikten küçük bir miktar dengelenerek 3.1520 seviyesinde işlem gördü.

Hükümetten Müdahaleye Gerek Yok Mesajı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, İstanbul’da Sermaye Piyasaları Kongresi’nden yapılan canlı yayın sırasında, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi ve katılımcı sorularını yanıtladı. Twitter hesabından sorulara verdiği yanıtları paylaşan Canikli, dolardaki yükselişe ilişkin şöyle dedi:

“Türkiye ekonomisi, şokların olumsuz etkisini çok kısa sürede telafi edebiliyor. Dalgalı kur uyguluyoruz. Piyasa şartlarında kur hareketleri doğal. FED faiz artış beklentisinin güçlenmesi dolara değer kazandırdı. Kurda aşırı oynaklık nedeniyle müdahaleye gerek yok. Kur nasıl aşağı doğru giderken müdahale edilmediyse, şimdi de çok müdahale edilmemeli.”

Dolarda Yükseliş Devam Eder mi

Dolardaki tarihi rekoru değerlendiren finans azmanları, siyasi ve jeopolitik risklerin TL üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini düşünüyorlar. Son haber akışı ile beraber sabah işlemlerinde dolar kurunun tarihi rekor seviyesini yenilediğini ifade eden uzmanlar. Türkiye’nin de içinde olduğu Gelişmekte Olan Ülkeler grubunda Amerikan Dolarına karşı günlük değer kaybının % 0,73’e ulaştığını, dünya üzerinde en çok değer kaybeden para biriminin TL olduğuna dikkat çekiyorlar. Uzmanların görüşüne göre, emsal para birimleriyle mukayese edildiğinde hareketin Türk Lirası’na özgü olduğu açıkça görülüyor.

Finans uzmanlarının kısa vade için öngörüsü ise dolardaki yükselişin devam edeceği şeklinde… Mevcut haber akışı ile paralel olarak; siyasi ve jeopolitik riskler çerçevesinde dolardaki oynaklık artabilir. Kurlarda ana hareket yönünün yukarı doğru olması nedeniyle daha yüksek seviyeler görülebilir. Gevşeme olsa bile dolar kurunun artık 3,10’un üzerine yerleşildiği düşünülüyor. Günlük hareketler bir süre 3,13 – 3,15 ekseninde olabilir, ana direnç ise 3,17 seviyesi…. Güncel hareket alanı 3,10 – 3,17; bir üst kademedeki hareket alanı da 3,17 – 3,23 şeklinde görülüyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “3.1550: Dolarda tüm zamanların rekoru kırıldı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
9 Günlük Tatil İçin Tatil Kredili Gezi Önerileri

Kurban Bayramındaki 9 günlük tatil çok yaklaştı. Yılın tüm yorgunluğunu üzerimizden atmak, yeni bir yıla hazır ve yenilenmiş bir şekilde...

Doların yükselişini Amerikan verisi de durduramadı

Türkiye'de Amerikan Dolarının yükselişi devam ediyor. Mooody's'in not indirimiyle başlayan yükseliş trendi 3 - 7 Ekim haftası boyunca hız kesmedi....

Kapat