30 Ekim Pazar Günü Saatler Geri Alınmayınca Ne Olacak?

30 Ekim Pazar Günü Saatler Geri Alınmayınca Ne Olacak?

Türkiye’de şimdiye kadar Ekim ayının son pazar günü saatler 1 saat geri alınıyordu. Böylece dünyanın diğer ülkeleriyle paralellik sağlanıyor, otomatik geçiş olduğu için herhangi bir sorun yaşanmıyordu. Bu yıl ilk defa farklı bir uygulama yapılacak ve kış saatine geçilmeyerek yaz saatine devam edilecek. Peki, Türkiye’yi dünyanın diğer ülkelerinden koparan bu uygulamanın nasıl sonuçları olacak? Mağdur olmamak, sıkıntı yaşamamak için 30 Ekim Pazar günü nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Saatlerin bir saat geri alınmayacak olmasının ilk etkisi cep telefonları ve akıllı telefonlarda olacak. Sektör yetkililerinin verdiği bilgiye göre 50 milyon mobil cihaz (cep telefonu ve akıllı telefon), pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat geri alacak. Aynı durum masa üstü bilgisayarlar ve laptoplar için de geçerli… Bu sorun için iletişim operatörleri network ve baz istasyonlarında saati güncel tutarak önlemlerini alıyor. Ancak işletim sistemleri ve cihaz üreticilerinin saatlerde güncelleme yapması gerekiyor.

Güncelleme yapılmayan işletim sistemlerinde saat ayarı, ‘otomatik’ yerine ‘manuel veya elle’ olarak seçilmeli. Bunu bilgisayar ekranının sağ tarafında saati gösteren menüden kendiniz yapabilirsiniz. Cep telefonlarında ise saat ayarlama menüsünün kullanılması gerekiyor. Kendiniz yapamıyorsanız bilen birisine yaptırmalısınız. Ancak riske atmamak için ise pazar günü televizyonlardaki saati kontrol etmekte fayda olacak. Windows işletim sistemli bilgisayar ve sunucularda ise güncellemelerin yapılması halinde ise saatler doğru ayarda korunacak.

Diğer taraftan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik sayaçlarıyla ilgili düzenlemeye gitti. EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, elektrik tüketimini ölçme amaçlı tesis edilen elektronik sayaçların 30 Ekim 2016 Pazar günü, daha önceden programlandığı gibi kendisini otomatik olarak bir saat geri alacağı hatırlatılarak şu açıklama yapıldı:

“Söz konusu durum üç zamanlı tarife üzerinden elektrik tüketen tüketiciler düşünüldüğünde; sayaç saati ile gerçek saat arasında bulunan bir saatlik fark gündüz, puant ve gece zaman dilimlerinde birer saatlik kaymalara ve üç zamanlı tarife dilimlerine göre tüketimlerini belirleyen bu tüketicilerin yanılmasına sebep olacaktır” denildi.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “30 Ekim Pazar Günü Saatler Geri Alınmayınca Ne Olacak?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Commerzbank: Türkiye’de yıl sonu dolar 3.20 olur

Türkiye'deki dolar kurunu her yıl tam isabet tahmin etmesile tanınan Alman bankası Commerzbank, 2016 yılı sonu dolar / TL tahminini...

Akbank Sonbahar 2015 Kredisi – Ayda 434 TL Taksitle

Akbank'ın tüm müşterileri için hazırladığı "Ayda Sadece 434 TL Taksitle Sonbahar Kredisi" kampanyası uzun bayram tatilinin bitişiyle birlikte start aldı....

Kapat