45 yaş altı çalışana ayda 100 TL zorunlu BES kesintisi

Çalışanlar için kimine göre müjde, kimine göre kötü bir haber var: 45 yaşında ve daha genç yaşta olan tüm çalışanlar zorunlu olarak Bireysel Emeklilik sistemine dahil ediliyor. Tasarı yasallaşırsa tüm çalışanlardan aylık 100 TL otomatik BES kesintisi yapılacak.

Hangi çalışanların kapsama dahi olduğu merak konusuydu. Tasarıya göre özel sektör ve kamu sektörü olsun tüm çalışanlar zorunlu olarak BES sistemine dahil ediliyor. BES kesintisi yasal olarak en az 100 TL olduğu için tüm çalışanlardan bu tutarda kesinti yapılacak. BES ödemesi çalışan kişi tarafından yapılmayacak, maaştan kaynakta otomatik olarak kesilecek. Bu durumda asgari ücretliden de maaşı en yüksek seviyede olan çalışandan da aynı tutarda kesinti yapılacak.

Otomatik BES’ten çıkma imkanı var mı? Evet, 6 ay sonra başvuru yaparak BES’ten çıkabilirsiniz. Bu süre içinde ödediğiniz primler toplu halde size iade edilecek. Ama büyük ihtimalle sizden yönetim gideri, fon işletim ücreti gibi isimler altında kesinti yapılacak. Yatırdığınız tutar ise yatırılan fonların o günkü fiyatı üzerinden fon satışı yapılarak size iade edilecek. Şansınız varsa 6 aylık süre içinde kar eden bir fonda olabilirsiniz. Bu süre içinde zarar etmiş bir fon size rastlarsa buradan da zarar edeceğiniz kesin. BES fonlarının çok fazla kazandırmaması son günlerin en çok tartışılan konularından biri.

Kendi isteğiyle BES’e katılanlara % 25 tutarında devlet katkısı uygulanıyor. Ancak bu katkıyı hemen alamıyorsunuz. Sistemde en az 3 yıl kalanlar devlet katkısının sadece yüzde 15’ini alıyor. 6 yıl kalanlar % 35’ini hak ediyor. Yani bu katkıya ulaşmak çok kolay değil. Bu nedenle aynı devlet katkısı zorunlu BES için de uygulansa bile 6 ay sonra çıkmanız durumunda herhangi bir devlet katkısı alamayacaksınız.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “45 yaş altı çalışana ayda 100 TL zorunlu BES kesintisi”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Emekli Maaşını Yapı Kredi’ye Taşıyan 300 TL Puan Kazanıyor

Emeklilere banka promosyonu görüşmeleri devam ederken bazı bankaların emekli müşteri kampanyaları şimdiden başladı. Bunlardan birisi de, "Hizmette Sınır Yoktur" sözüyle...

Finansbank Günde 9 TL Taksitle 7500 TL Bayram Kredisi

Finansbank’ın günde 9 TL taksitle 7.500 TL Bayram Kredisi kampanyası devam ediyor. Geçtiğimiz bayramlarda büyük ilgi gören kampanya kapsamında 36...

Kapat