45 yaş altı çalışana ayda 100 TL zorunlu BES kesintisi

Çalışanlar için kimine göre müjde, kimine göre kötü bir haber var: 45 yaşında ve daha genç yaşta olan tüm çalışanlar zorunlu olarak Bireysel Emeklilik sistemine dahil ediliyor. Tasarı yasallaşırsa tüm çalışanlardan aylık 100 TL otomatik BES kesintisi yapılacak.

Hangi çalışanların kapsama dahi olduğu merak konusuydu. Tasarıya göre özel sektör ve kamu sektörü olsun tüm çalışanlar zorunlu olarak BES sistemine dahil ediliyor. BES kesintisi yasal olarak en az 100 TL olduğu için tüm çalışanlardan bu tutarda kesinti yapılacak. BES ödemesi çalışan kişi tarafından yapılmayacak, maaştan kaynakta otomatik olarak kesilecek. Bu durumda asgari ücretliden de maaşı en yüksek seviyede olan çalışandan da aynı tutarda kesinti yapılacak.

Otomatik BES’ten çıkma imkanı var mı? Evet, 6 ay sonra başvuru yaparak BES’ten çıkabilirsiniz. Bu süre içinde ödediğiniz primler toplu halde size iade edilecek. Ama büyük ihtimalle sizden yönetim gideri, fon işletim ücreti gibi isimler altında kesinti yapılacak. Yatırdığınız tutar ise yatırılan fonların o günkü fiyatı üzerinden fon satışı yapılarak size iade edilecek. Şansınız varsa 6 aylık süre içinde kar eden bir fonda olabilirsiniz. Bu süre içinde zarar etmiş bir fon size rastlarsa buradan da zarar edeceğiniz kesin. BES fonlarının çok fazla kazandırmaması son günlerin en çok tartışılan konularından biri.

Kendi isteğiyle BES’e katılanlara % 25 tutarında devlet katkısı uygulanıyor. Ancak bu katkıyı hemen alamıyorsunuz. Sistemde en az 3 yıl kalanlar devlet katkısının sadece yüzde 15’ini alıyor. 6 yıl kalanlar % 35’ini hak ediyor. Yani bu katkıya ulaşmak çok kolay değil. Bu nedenle aynı devlet katkısı zorunlu BES için de uygulansa bile 6 ay sonra çıkmanız durumunda herhangi bir devlet katkısı alamayacaksınız.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “45 yaş altı çalışana ayda 100 TL zorunlu BES kesintisi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Denizbank’tan Acil Kredi İhtiyacına Taksitli Nakit Çözümü

Acil kredi ihtiyacı kolay kolay bitmez. Karşımıza aniden çıkan beklenmedik sorunları çözmek için acil krediye ihtiyacımız olabilir. Üstelik acil kredi...

Emekliye promosyonu sadece Ziraat Bankası verecek

Milyonlarca emeklinin aylardır beklediği promosyon ödemeleri için bankalarla yürütülen pazarlık çalışmaları nihayet tamamlandı. Özel bankaların çekildiği, sadece kamu bankalarının masada...

Kapat