72 ay vade sadece borç yapılandırmasında geçerli…

Hükümetin sunduğu 72 ay vade fırsatı son günlerde her yerde tartışılırken ihtiyaç kredisi kullanımı için getirilen 48 ay vade fırsatıyla karıştırılıyor. Kimi vatandaşların 72 ay vadeli kredi çekmek için bankalara yönelmesi üzerine Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’den yeni açıklamalar geldi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, bir özel televizyon kanalında katıldığı canlı yayında kredi kartı ve kredi borçlarına yönelik düzenlemeyle ilgili açıklamasında 72 ay vadenin sadece kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçları için geçerli olduğuna özellikle vurgu yaptı.

Nurettin Canikli, toplamda 257 milyar lira kredi stokunun yapılandırma kapsamında olduğunu belirterek, kredi kartı ve ihtiyaç kredisine getirilen yeni düzenlemenin gerekçesini şöyle anlattı “İç talepte düşüş söz konusu. Bu nedenle adım atıldı. O yüzden taksit oranını 12’ye çıkardık. İthalata dayalı tüketimi daraltmak amaçlarımızdan bir tanesi. İthal oranı yüksek alanlarda taksiti artırmadık hatta bazı alanlarda düşürdük”

Yapılandırmaların sadece bakiye için geçerli olduğunu söyleyen Canikli, “Yapılandırma sadece bakiye için geçerli. Bundan sonraki kullanılacak krediler için 72 ay geçerli değil 48 ay geçerlidir. Bu yapılandırma zorunlu değil. Biz bankalara 72 aya kadar yapılandırma yetkisi verdik. Bankalar tercihlerine göre kullanabilirler. Banka bir müşterisine borcu önce 50 aya yapılandırabilir. Sonra 72 ayı aşmadığı takdirde ikinci kez de yapılandırabilir. Burada şunu amaçlıyoruz. Her kredi kullanıcı aynı değil. Herkese genel bir uygulama optimal sonuç vermez. Esnek bir model oraya çıkarmak gerekiyordu” şeklinde konuştu.

Taşıt Kredisinde Yapılandırma Var mı?

Canikli, taşıt kredilerinin cari açık hassasiyetinden dolayı yapılandırma kapsamında bulunmadığını belirtti. Bankaların tüketiciyi zorlayacak faiz oranları uyguladığı takdirde bunu giderici görüşmeler yapabileceklerini belirten Canikli, “Normalde faizler müşteri ile banka arasında belirleniyor. Bu konuda müdahaleyi ancak kanun yoluyla yapabiliriz. O noktada bir problem çıkacağını düşünmüyorum. Sıkıntı ortaya çıkarsa mağduriyeti giderici adımlar atarız. Bankalar tüketiciyi zarara sokacak faiz oranları uyguladığı zaman bu, bize geliyor zaten biz de onlarla görüşerek bu sorunu gidermeye çalışırız” dedi.

Kredi faizleri ne zaman düşecek?

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli son olarak Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin kredilere yansımadığını belirterek “Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin kredilere yansımadığı söyleyebiliriz. Bunun nedeni mevduat faizlerinin düşürmeden kredi faizlerinde de anlamlı bir düşüş olması gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “72 ay vade sadece borç yapılandırmasında geçerli…”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi Kartı Faiz Oranları Kaç Oldu? Yeni İndirimli Faizler

Merkez Bankası bankalar tarafından uygulanan azami kredi kartı faiz oranlarını indirdi. Bilindiği gibi bankalar genellikle azami faiz oranlarını uyguluyorlar. Bu...

Emekliye yüzde 5 zam geliyor ama enflasyon farkı biraz zor

Türkiye’deki toplam 11 milyon memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisi temmuz ayını zamla karşılamaya hazırlanıyor. Ancak temmuz ayına girdiğimiz halde memur...

Kapat