72 aylık borç yapılandırmada faiz ne kadar olacak?

Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği borç yapılandırma müjdesi, kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borcu olan vatandaşlar arasında sevinç ve heyecanla karşılandı. Ancak bu müjdenin beraberinde birçok soru da gündeme geldi. 72 aylık borç yapılandırması nasıl olacak? Faiz yüzde kaç olacak? Hangi borçlar kapsama girecek? Borç Ne zaman başlayacak?

Bu tür soru işaretlerinin giderek çoğalması üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bir çalışma yaptı ve cuma günü başbakanlığa gönderdi. Şimdi başbakanlığın bir kanun hükmünde kararname ile bu adımı atması bekleniyor.

Yeni düzenlemelere göre kredi kartı ve ihtiyaç kredisi bakiyelerini ödemekte zorlanan vatandaşlar, mevcut borçlarını bir defaya mahsus 72 ay yani 6 yıl gibi uzun bir vadeye yayarak ödeyebilecek. Şu anki durumda ihtiyaç kredilerinin yapılandırmasında vade en fazla 3 yıl olabiliyor. Kredi kartlarında ise vade tüketicinin bankayla yaptığı anlaşmaya bağlı olsa da 3 yıla kadar uzayabiliyor. Uygulamanın başlamasıyla birlikte hem kredi kartı borçları, hem de ihtiyaç kredisi borçları için vade 2 katına, yani 72 aya çıkmış olacak.

Temmuz 2016 itibariyle 420 milyar lirayı aşan hacimde 26.4 milyon bireysel kredi borçlusu var. BDDK verilerine göre, takipteki ihtiyaç kredileri 10.3 milyar lira ve takipteki bireysel kredi kartları 7.2 milyar liraya kadar çıkıyor.

İhtiyaç kredisi borçlarında en fazla 36 ay, kredi kartında ise daha da kısa vadeler söz konusu iken, şimdi vade birden bire iki kat artıyor ve bunun da mutlaka bir maliyeti olacak. Bankacılık uzmanları özellikle kredi kartı borç yapılandırmasında faiz oranlarının, ihtiyaç kredisi faiz oranı seviyesine düşebileceğini belirtiyor. Kredi kartında faiz oranı yüzde 2’yi aşarken ihtiyaç kredisinde ortalama yüzde 1’in üzerinde bulunuyor. Yeniden yapılandırmada faizin yüzde 1’in altında olacağı tahmin ediliyor.

Örneğin 10 bin liralık kredi kartı borcunun asgari 3 bin lira ödemesini yaptıktan sonra kalan borç yüzde 2,02 faizle artıyor. Borç yapılandırmasında beklenti ise toplam borcun yüzde 1’in altında faizle 72 ay vadeli yapılandırılması. Böylece 10 bin liralık borcun her ay 207 liralık ödemeyle 72 ayda 14 bin lira olarak geri ödenmesi mümkün olacak.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “72 aylık borç yapılandırmada faiz ne kadar olacak?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bayram öncesi emekliye zamlı maaş var mı?

11 milyon emeklinin maaşı Temmuz’da artacak. Memur emeklileri yüzde 5, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 aylık enflasyon kadar zam...

Sıkı Duruş Devam Ederse Dolar 3.50 Altına İner

Bloomberg HT kanalının sabah yayınına katılan Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi. Merkez Bankası'nın faizleri değiştirmeme kararıyla...

Kapat