Akıllı Telefonlara Dolar Zammı Gelecek mi? Ne Kadar Olacak?

Akıllı Telefonlara Dolar Zammı Gelecek mi? Ne Kadar Olacak?

Son birkaç haftadır bir türlü durdurulamayan, 3.40 seviyesine ulaşan dolar kuru en çok elektronik sektörünü vurdu. Stoklar tükenmeye başladı. Kampanyalar durma noktasına geldi. Yılbaşı gelmeden tablet ve akıllı telefonlara zam gelmesi kaçınılmaz oldu. Peki, akıllı telefon ve tabletlere gelecek dolar zammı ne kadar olacak?

Doların 3.40 seviyisini aşarak Türk Lirası karşısında tarihin en büyük rekorunu kırması teknoloji pazarına darbe vurdu. Akıllı telefon, tablet, televizyon, bilgisayar, akıllı saat gibi cihazların büyük kısmı yurt dışından geldiği için stoklara bağlı olarak kampanyalarını yavaşlatan teknoloji perakendecileri, yılbaşı dönemlerinde zammın kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Yapılacak zammın yüzde 10’dan az olmayacağı, hatta daha üzerine çıkacağı öngörülüyor.

Bilindiği gibi normal şartlarda yılbaşına yaklaşan bu dönemlerde elektronik ürün kampanyaları artar. Ancak şu an fırsatların durma noktasına geldiğini görüyoruz. Stoklar bitiyor. Şu an tüketiciye yansımadı ancak ürün çeşidine göre en az yüzde 10 zam kapıda. Bu durumda bugün 2000 TL olan cihazın fiyatı 2200 TL’ye yükselecek. Bu arada RAM ve panel fiyatları da artmaya başladı.

Elektronik ürün ithalatçıları, dolar kurunun bu hızda yükselmeye devam etmesi halinde fiyatların tüketiciye kesin olarak yansıyacağına dikkat çekiyor. Girdiler döviz üzerinden olduğu için fiyatların yükselişi kaçınılmaz oluyor. Üstelik dolar kuru henüz sakinleşme belirtesi de göstermiyor. Dolar kuru böyle devam ederse zamlı fiyatlarınr yılbaşını beklemeden artması söz konusu… Artışında yüzde 10 – 15 aralığında olması bekleniyor.

Teknoloji mağazalarının dolar kurundaki artışı kısa vadede tüketicilere yansıtmadığı gözleniyor. Alımlar TL olarak yapıldığı için dolar kurundaki artış ve dalgalanma devam ettiğinde, ürün gruplarına göre farklı oranlarda fiyat artışı olabiliyor. Döviz artışının tüketiciyi de psikolojik olarak etkilediği gözleniyor. Böyle durumlarda tüketicinin alım kararlarını erteleme yoluna gidiyor olması, teknoloji mağazalarındaki satışları durdurucu etki yapıyor. Piyasalarda zaten durgunluk varken bir de yüzde 10 veya yüzde 15 oranında dolar zammı gelecek olmasının durgunluğu had safhaya çıkartmasından endişe ediliyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Akıllı Telefonlara Dolar Zammı Gelecek mi? Ne Kadar Olacak?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi Kartı Borcunda 72 Ay Yapılandırma Başlıyor

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler ya da daha uzun vadeye yaymak isteyenler için bir defalığına mükemmel bir imkan geldi. Mevcut kredi...

Kredi Notu Kaç Olmalı – Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Bankalardan rahatça kredi alabilmek için kredi notunuzun belirli aralıklarda olması gerekiyor. Kredi notu için risk gruplarına...

Kapat