Ankara’daki EKK toplantısından ne karar çıktı?

Ankara'daki EKK toplantısından ne karar çıktı?

Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısıyla ilgili haberler, gece boyunca karanlıkta kaldı ve gizemini korudu. Toplantıda neler konuşulduğu ve ne gibi kararlar alındığı konusunda resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmadı. Dolardaki yükselişi frenlemek için önemli kararlar alınması beklenen toplantıdan neden haber çıkmadığı merak uyandırdı.

Ankara’daki EKK toplantısıyla ilgili ilk haber, perşembe sabahının ilk dakikalarında Sabah gazetesinde yayınlandı. Gazetede çıkan kısa habere göre, Beştepe’deki toplantıda dolardaki hareketin küresel olduğuna ve Türkiye’de kur riskinin zayıflığına vurgu yapıldı. Piyasalara güven mesaj verildi.

ABD’de başkanlık seçimlerini sürpriz bir biçimde Trump’ın kazanmasının ardından Fed’in (ABD Merkez Bankası) aralıkta faiz artırma ihtimalinin yüzde 100’e ulaşmasıyla birlikte piyasalarda yaşanan dalgalanma ve atılacak adımlar, Beştepe’de masaya yatırıldı.

Dolardaki artışın Türkiye ekonomisi için risk oluşturmadığına vurgu yapılan toplantıda, kamunun döviz borcunu çevirmede bir sorun yaşamadığı, hane halkı ve KOBİ’lerin de döviz kaynaklı riskleri bulunmadığını belirtildi. Zirvede, batı ülkelerinin kendi krizlerini gelişmekte olan piyasalara yıkmaya çalıştığının altı çizildi.

Cumhurbaşkanı’na yapılan sunumda KOBİ’lere kefalet üst limitinin 1.5 – 2.5 milyon liradan 3 milyon liraya çıktığı, kredi tahsis sürelerinin 1-2 güne düşürüldüğü ve ihracatçı KOBİ’lerin finansmana erişiminin kolaylaştırıldığı kaydedildi. Prim ve vergi borcu olanların da Hazine kefalet sisteminden yararlanabildiği, yabancının Türkiye’ye yönelmesine yönelik kampanyaların da artırılacağı vurgulandı.

Finans piyasaları, EKK toplantısından faiz artışına yönelik bir mesaj çıkmasını bekliyordu. Piyasalarda, EKK kararlarının perşembe günkü Merkez Bankası faiz kararına yönelik ışık tutacağı beklentisi hakimdi. Sabahın erken saatlerinde yorum yapan finans uzmanları, EKK toplantısından net sonuç çıkmaması üzerine Merkez Bankası’nın faizleri 25 puan veya 50 puan artıracağı yönündeki beklentinin sona erdiği görüşünü paylaştılar.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Ankara’daki EKK toplantısından ne karar çıktı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İş Bankası Yeni Yıl Kredi Kampanyası 2016

İş Bankası'nın her yıl bugünlerde düzenlediği geleneksel Yeni Yıl Kredisi kampanyası uygun faiz oranlarıyla başladı. İş Bankası'nın 2016 Yeni Yıl...

Kredi kartında biriken puanları mutlaka kullanın

Kredi kartları artık çağımızın vazgeçilmezi haline geldi. Faydalı yönleri olduğu kadar zararları da var. Zararlarından birisi, kart faizinin birike birike...

Kapat