Asgari Ücret 1600 TL Olacak mı? 2017 Maaş Artışları

2017 yaklaşırken çalışanların ve emeklilerin gözü kulağı yapılacak maaş artışlarında. Bu yıl maaşlara ne kadar zam yapılacağı herkesin merak konusu. Çalışanların büyük kısmını oluşturan asgari ücretliler ise yeterli bir artış umut ediyor.

Türk-İş’in son asgari ücret teklifi asgari ücretle çalışanları heyecanlandırdı. Türk-İş’in teklifi kabul edilirse 2017 ocak ayında asgari ücret 1.600 TL’ye çıkacak. Şu anda asgari ücretlinin eline 1.300 TL civarında para geçiyor. Yeni teklifin kabul edilmesi durumunda maaşlara 300 TL zam gelmiş olacak.

Asgari ücretteki artış diğer çalışanların maaşlarını da etkileyecek. Asgari ücret artışı asgari geçim indirimi adı verilen tutarın da artmasına neden oluyor. Bu da maaşlara uygulanan verginin düşmesi demek. Bunun sonucunda çalışanların maaşlarında da hatırı sayılır bir artış olabilir.

Bu yılki dolar artışı ve alım gücünün azalması maaşlarda yüksek bir artışı zorunlu kılıyor. 2017 başında özel sektör çalışanlarının maaşlarının yüzde 10 civarında artması bekleniyor. Asgari ücret zammının Türk-İş’in talebi doğrultusunda gerçekleşmesi halinde net asgari ücret 1.600 Lira’ya çıkmış olacak.

Memur emeklilerinin 2017 ilk altı ay zamları yüzde 3 olarak açıklandı. Enflasyonun yüksek çıkması durumunda ayrıca enflasyon farkı ödenecek. İşçi emeklilerinin maaş zamlarının ise yüzde 3.7 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. İşçi emeklilerinin zam oranı 2017 yılının ilk günlerinde belli olacak.

Ücretlerde iyi bir artış olması durumunda bu durum esnafın da yüzünü güldürecek. Maaş artışları doğrudan piyasada alım getireceği için 2017 zam oranı esnafı da yakından ilgilendiriyor.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Asgari Ücret 1600 TL Olacak mı? 2017 Maaş Artışları”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
30 Ekim Pazar Günü Saatler Geri Alınmayınca Ne Olacak?

Türkiye'de şimdiye kadar Ekim ayının son pazar günü saatler 1 saat geri alınıyordu. Böylece dünyanın diğer ülkeleriyle paralellik sağlanıyor, otomatik...

Banka faizleri ne durumda? Neden düşmüyor?

Merkez Bankası'nın mart ayından beri yaptığı her toplantıdan faiz indirimi kararı çıkıyor. Faizlerin 0.25 puan veya 0.50 puan indirildiğini görüyoruz....

Kapat