Asgari Ücret Düşecek mi 2017 Zammı Ne Olur

2017 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Asgari ücrette 2017 yılında yapılacak artışın ne kadar olacağı şimdiden merak ediliyor. Ülkemiz çalışanlarının büyük bölümünü ilgilendiren asgari ücret zammı için herkes başka bir şey söylüyor. Asgari ücretin yıl sonuna doğru düşeceği bile söylendi ancak bu gerçek çıkmadı.

Asgari ücret artışı yılda kaç kere yapılıyor? Asgari ücret artışı daha önce yılda iki kez yapılıyordu. 2016 yılı ile birlikte yılda bir kez artış yapılmasına karar verildi ve yüzde 30’a yakın bir artış sağlandı. Ancak bu bir seçim vaadiydi, bu nedenle 2017 yılında bu ölçüde bir artış beklenmiyor.

Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Ne zaman belli olur? Asgari ücret zammı 2017 başında belli olacak. Memur, işçi ve emekli aylıklarındaki artışlar gibi asgari ücret artışında da gözönüne alınan temel etken bir yıl ya da önceki 6 aylık dönemdeki enflasyon. Asgari ücret artışı artık yılda bir kez yapıldığı için 2017 yılı artışı için 2016 yılının tüm enflasyonu dikkate alınacak. Enflasyon hedefleri bu yıl da şaştı ve yüzde 8 civarında bir enflasyon bekleniyor. Bu durumda asgari ücret artışının bu rakamdan daha aşağıda olmaması gerekiyor. Ancak asgari ücret artışında aman zaman enflasyona bakılmaksızın iyileştirmeler yapılıyor. geçen yıl böyle bir iyileştirme yapıldığı için 2017 yılında yüksek bir asgari ücret zammı zor gözüküyor.

Asgari ücrette vergi nedeniyle düşüş olacak mı? Asgari ücretliler gelir vergisi ödediği için yıl sonuna doğru tabi oldukları vergi dilimi yükseliyor. 2016 artışıyla yeni vergi dilimi daha fazla vergi alınmasını gerektiriyor. Bu nedenle asgari ücretliler yılın son aylarında daha fazla vergi ödeyecekti. Ancak alınan bir kararla asgari ücretlilerin vergi nedeniyle maaşlarının azalmasının önüne geçildi. Yapılan düzenlemeyle asgari ücrette yıl sonuna doğru yaşanması beklenen düşüşün önüne geçildi. Asgari ücretliler yıl sonuna kadar aynı ücreti alacaklar. 2017 yılının başında ise 2016 yılının tümünde gerçekleşen enflasyon oranına göre bir zam alacaklar. Ancak Temmuz 2017 yılında yeni bir artış yapılmayacak. Asgari ücretliler 2018 başına kadar bir yıl boyunca aynı asgari ücreti almaya devam edecekler.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Asgari Ücret Düşecek mi 2017 Zammı Ne Olur”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Yaş Bekleyene Erken Emeklilik Kademeli Maaş Geliyor

Prim borcu tamam olan ancak yaş nedeniyle emekli olamayanlarla ilgili çalışma sürüyor. Medyada yer alan haberlere göre yaşa takılıp emekli...

Seçim Bitti. Doların Durumu Ne Olacak?

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılan erken genel seçimin kesin galiba Akparti oldu. Geçerli oyların yüzde 49'unu alan Akparti, meclisteki çoğunluğu da...

Kapat