Asgari Ücret Yılbaşında 1400 Lira mı Olacak, 1600 Lira mı?

Her yıl Kasım ayının bugünlerinde gündeme gelen asgari ücret pazarlığı başladı. Hükümet, işçi ve işveren kuruluşları temsilcilerini aynı masada birleştiren asgari ücret pazarlığında 2017 yılında uygulanacak asgari ücret belirlenecek. 2017 yılı için yapılan pazarlıkta bu yıl masada üç farklı rakamın olduğu biliniyor.

İşçi sendikaları, asgari ücretin yeni yılda 1.600 TL olmasını istiyor. Buna karşılık işverenler “1.350 lira olsun” diye ısrar ediyor. diyor. Hükümetin teklifinin ise 1.400 TL olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca her işçiye 100 lira destek ve vergi dilimi katkısının da sürmesi bekleniyor.

2016 yılı başında asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk zam çok konuşulmuş ancak bütün direnmelere rağmen asgari ücret net 1.300 liraya çıkartılmıştı. Ekim ayı ile birlikte oluşan vergi dilimi kesintisi de Asgari Geçim İndirimi katkısıyla ortadan kaldırılmış ve çalışanların mağduriyeti giderilmişti. Bu yıl toplanacak Asgari Ücret Komisyonu’nda yine sıkı pazarlıklar olacak. Masaya hem işçi hem işveren hem de hükümetin teklifleri gelecek ve bir orta yol bulunacak.

Asgari ücretle ilgili ilk teklifi işçi kesiminden geldi ve TÜİK’in verilerinden yola çıkarak net asgari ücretin 1.600 lira olması gerektiği açıklandı. İşveren kesimi de 50 liralık bir artış teklifi hazırlayarak 1.350 lira önerisini gündeme getirdi. Hükümetin ise bunların ortasında 1.400 liralık bir rakam ortaya koyacağı belirtiliyor. Bütün bu teklifler asgari ücretin brüt rakamını da işverene maliyetini de yükseltecek. 1.647 lira olan bugünkü rakamın 2.027 liraya kadar çıkması da muhtemel. Asgari ücret sadece çalışanların maaşını değil, borçlanmadan işsizlik maaşına AGİ’den prim miktarlarına kadar birçok ödemeyi de etkiliyor.

2017’de her bir işçi için işverene verilen 100 liralık katkı devam edecek. Hükümet ayrıca vergi dilimi yüzünden net asgari ücretin düşmesini engelleyecek AGİ uygulamasını da sürdürerek işverene çifte destek verecek.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Asgari Ücret Yılbaşında 1400 Lira mı Olacak, 1600 Lira mı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Her Ev İçin Konut Kredisi Alınabilir mi?

Türkiye'de mortgage yasası, dünyadaki örneklerinden biriz daha farklı çıkmıştı. Böyle olmasının nedeni, Türkiye'de gerçek anlamda çok iyi bir ev stoku...

434 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 12000 TL Akbank Sonbahar Kredisi

Akbank Sonbahar Kredisi kampanyası 'Sonbahar geliyor, ihtiyaçlar artıyor' sloganıyla başladı. Kredi kampanyası kapsamında 36 ay vadeli olarak ayda 434 TL...

Kapat