ATM’den para çekerken aman dikkat!

ATM'den para çekerken aman dikkat!

Kartı yerleştirdiğiniz yerde bilgi kopyalayıcı olabilir.

Halk arasında genellikle Bankamatik olarak bilinen ATM cihizlarında işlem yapmak son derece pratik… Hemen her köşe başında gördüğümüz ATM cihazları artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Evet, işlem yapmak da, para çekmek de çok kolay ama dikkatli olunmadığı takdirde hayatınızı karartacak bir kabusa dönüşebiliyor. Çünkü ATM korsanları, paranızı çalmak için her gün yeni yöntemler geliştiriyor.

Para çekmek için kartımızı makineye yerleştirirken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Bu yeni bir şey değil ancak ATM güvenliği makinesi EAST’in yeni raporu, kart slotu içerisine gizlenen, sahtekarlığa yönelik “Skimming” (ATM’lere veri toplama amacıyla cihaz yerleştirme eylemine verilen isim) cihazlarının hızla yaygınlaştığını söylüyor. Bu cihazlar, kartınızdaki bilgileri kopyalayarak dolandırıcıya ulaştırabiliyor.

Skimming cihazları, EAST’e göre “kart okuyucusunun boğazına, kapağın önüne yerleştiriliyor”. Kuruluşa göre üç Avrupa ülkesi, bu tür cihazların kullanımının arttığını söylüyor. Bunların hangi ülkeler olduğu ise açıklanmıyor. Bu nedenle, banka kartınızı veya kredi kartınızı slot adı verilen bölmeye yerleştirmeden önce böyle bir cihaz olup olmadığını mutlaka gözden geçirmelisiniz. Biraz dikkatli olmak belki de paranızı kurtarmanızı sağlayabilir.

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “ATM’den para çekerken aman dikkat!”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Finansbank’ın ismi neden QNB Finansbank oldu?

Finansbank ile Katarlı QNB arasında yapılan satış anlaşmasının sonuçları netleşmeye başladı. Finansbank'ın ismi QNB Finansbank şeklinde değiştirildi. Banka tabelalarına henüz...

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata (devam)

Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük 10 hata başlıklı yazımıza altıncı hata maddesinden itibaren devam ediyoruz. İlk beş hatayı şu...

Kapat