Bağ-Kur’lular İçin Krediyle Emeklilik Fırsatı Başladı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası geçtiğimiz günlerde yüz binlerce prim borçlusunu emekli edebilecek Krediyle Emeklilik Protokolü’nü imzaladı. Borçlu vatandaşlara emeklilik imkanı getiren düzenlemeden yararlanmak için son gün 31 Ekim olarak belirlendi.

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yıl, yaş ve prim şartlarını tamamladığı halde prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların borcunu ödeyerek emekli olabilmesi için çeşitli bankalarla görüşmeler yaptı ve sonunda Ziraat Bankası ile anlaşma sağlandı. Ziraat Bankası’nın sunacağı yapılandırma fırsatı sayesinde, 31 Ekim’e kadar başvuranların borcunu kolayca kapatıp emekli olabilmesinin önü açıldı.

SGK’ya prim borcu olan sigortalılar, 31 Ekim’e kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak borçlarını yapılandırabilecek. Peşin ödemeyi seçenler, parayı 2 Ocak’a kadar yatırmasının ardından, taksiti seçenler de ödemeler tamamlanınca emekli olabilecek. Borcunu kapatmak isteyenlere Ziraat Bankası’ndan düşük faizli kredi imkanı da var. Bağ-Kur’lular, hem borçtan kurtulacak hem de beklemeden emekli olabilecek.

Peşin ödeme yaptığı için gecikme zammı ve faizi yerine hesaplanan enflasyon tutarının yarısını ödenecek. Kredinin taksitlerini de maaşı bağlanınca ödeyebilecek. Bu krediyi alabilmek için öncelikle sosyal güvenlik il / merkez müdürlüklerine yapılandırma başvurusunda bulunulması, buradan alınacak ‘Prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek’ yazısıyla Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gerekiyor.

Yapılması Gerekenler

Geçtiğimiz yıllarda da birkaç defa uygulanan krediyle emeklilik yöntemi, son olarak SGK ile Ziraat Bankası arasında 5 Eylül 2016 tarihinde imzalanan protokolle yürürlüğe girdi. Krediyle emeklilik sürecinin tamamlanması için Bağ-Kur sigortalılarının şu işlemleri yapması gerekiyor:

Öncelikle SGK müdürlüğüne başvurarak, krediyle emeklilik uygulamasından yararlanmak istediğinizi beyan etmelisiniz.

SGK müdürlüğü dosyanızı inceliyor, borcunuzu ödemeniz veya hizmet borçlanması yapmanız halinde emekliliğe hak kazanıp kazanmadığınızı tespit ediyor. Borcunuzu ödemeniz veya borçlanma yapmanız halinde emekli olabiliyorsanız, SGK müdürlüğü size ‘Prim Borcunu Ödemesi Halinde Emekli Olabilecek’ yazısı veriyor.

Bu yazıyla en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi başvurusu yapıyorsunuz. Ziraat Bankası, sizin borcunuzu SGK’ya ödüyor. SGK size emekli maaşınızı bağlıyor ve kredi taksitleri emekli maaşınızdan aylık olarak kesilmeye başlıyor. Böylece hem SGK’ya borcunuzu ödemiş oluyorsunuz, hem emekli aylığı ve sağlık sigortanıza kavuşmuş oluyorsunuz.

Kimler yararlanabiliyor?

Krediyle emeklilik uygulamasından;
— Şirket ortakları
— Esnaf ve sanatkarlar
— Köy ve mahalle muhtarları
— Çiftçiler
— Hizmet borçlanmasıyla emekli olabilecek tüm sigortalılar yararlanabiliyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Bağ-Kur’lular İçin Krediyle Emeklilik Fırsatı Başladı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
TEB Masrafsız Yeni Yıl Kredisi 2016 Kampanyası

TEB Yeni Yıla Özel Masrafsız Kredi kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Yılbaşı üzeri masrafsız ve düşük faizli bir ihtiyaç kredisi...

Emekliye Temmuz 2017 Zamları: İşçiye % 6.48, Memura % 7.48

Emeklilerin temmuz zammı için geri sayım başladı. Ancak zamların ne kadar olacağı şimdilik sadece bir tahminden ibaret... Çünkü SSK ve...

Kapat