Bağ-Kur’luya her ay 82 TL prim indirimi geliyor

SSK’lı işçi çalıştıran işverenler için halen geçerli olan % 5’lik prim indirimi, ülkemizdeki 3 milyon Bağ-Kur’lu için de geliyor. Başbakan Yıldırım’ın verdiği müjdeyle gelen bu teşvik sayesinde Bağ-Kur’lunun cebinden çıkan para her ay 82 TL azalacak.

Türkiye’de kayıt dışı istihdam oranının son beş yılda önemli ölçüde azaldığı biliniyor. Bu azalışın arkasındaki en önemli faktör ise, sigorta prim teşvikleri oldu. İşverenler primlerini düzenli ödemeleri ve sigortasız eleman çalıştırmamaları halinde % 5’lik sigorta prim teşvikinden yararlanmaya başladılar. 2008’den beri uygulanan bu teşvik sayesinde sigortalı işçi istihdam etmenin maliyeti azaltıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın bayram öncesinde açıkladığı müjde paketinde, bu teşvikin Bağ-Kur’lulara da uygulanması yönünde düzenleme yer alıyor. Bu düzenleme hayata geçtiğinde yaklaşık 3 milyon Bağ-Kur’lunun her ay cebinden çıkan rakam önemli oranda azalacak.

% 5 prim indiriminden yararlanan işveren, her ay, asgari ücret üzerinden çalıştırdığı her sigortalı için 82 TL prim tasarrufu yapıyor. Dolayısıyla, primini her ay düzenli olarak yatıran ve sigortasız eleman çalıştırmayan işveren her ay işsizlik sigortası primi dahil 370 TL prim ödemesi gerekirken % 5 teşvik sayesinde 288 TL prim ödüyor. Bu teşvik özellikle emek yoğun sektörlerde çok ciddi bir rekabet avantajı yaratıyor.

Bugüne kadar Bağ-Kur’lular için böyle bir teşvik söz konusu değildi. Binali Yıldırım’ın açıkladığı müjde paketinde % 5 prim teşvikinin Bağ-Kur’lular için de uygulanması yönünde düzenleme bulunuyor. Buna göre önümüzdeki günlerde hayata geçecek söz konusu düzenlemeyle Bağ-Kur’lulara da prim indirimi uygulanacak.

işçisinin primini düzenli yatıran küçük esnaf, bu işçi için % 5 prim teşvikinden yararlanırken, kendi ödemesi gereken prim için bu teşvikten yararlanamıyordu. Düzenleme sonrası primini düzenli yatıran ve SGK’ya prim borcu olmayan Bağ-Kur’lu da teşvikten yararlanmaya başlayacak. Bu sayede, asgari ücret düzeyinden prim ödeyen bir Bağ-Kur’lunun prim miktarı 568 TL’den 486 TL’ye düşecek. Yani, her ay 82 TL cebinde kalacak.

% 5 prim teşvikinin Bağ-Kur’lular için de uygulanmaya başlanmasının, primlerini ödemekte zorlanan bu kitleyi teşvik etmesi bekleniyor. Prim ödemeyeni cezalandırmak yerine düzenli prim ödeyeni ödüllendirmek şeklinde uygulanacak bu teşvikle primini düzenli ödeyen Bağ-Kur’lu sayısının artacağı öngörülüyor.

Öte yandan bu teşvik sayesinde hem SGK’nın prim toplama oranının yükselmesi, hem de primini düzenli ödeyenlerin cebinden çıkan rakamın azalması hedefleniyor. Diğer yandan, Bağ-Kur’luların bazı mağduriyetleri de engellenmiş oluyor. Çoğu kez primlerini düzenli yatırmamaları nedeniyle ölüm yardımından yararlanamayan Bağkurlu yakınlarının bu sorunu, düzenli prim ödenmesiyle önemli ölçüde ortadan kalkmış olacak.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Bağ-Kur’luya her ay 82 TL prim indirimi geliyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Türkiye İş Bankası 0,95 Faizli Konut Kredisi Kampanyası

İş Bankası'nın düzenlediği Türkiye'nin Ev Kredisi kampanyası, % 1'in altına inen yeni indirimli faiz oranlarıyla başladı. 11 Ağustos tarihinde başlayan...

Dolarda tarihi zirve görüldü. Şimdi alım zamanı mı?

Dolar / TL kurulu çarşamba gününe 3.07 seviyesinden açılış yaptı. Gün içerisinde kademeli yükselerek 3,0973`e kadar çıktı ve tarihi rekorunu...

Kapat