Banka ÂTM’lerine 200 Lira yatırırken dikkatli olun

Banka ÂTM'lerine 200 Lira yatırırken dikkatli olun

15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiyi olumsuz etkilememesi için son dönemde toplantı üstüne toplantı yapan bankalar, bir yandan da son günlerde piyasaya yüksek miktarda sokulduğu söylenen sahte 200 Liralık banknotlara karşı mücadele veriyor.

Sahte 200 Liralar konusunda müşterilerini çeşitli kanallarla uyaran bankaların 13 Temmuz’dan bu yana ATM cihazlarını 200 Liralık banknotlara kapattığı görülüyor. Sahte banknot sorunu ortadan kalkıncaya kadar bütün bankaların ATM cihazlarından 200 Liralık banknotların yatırılması mümkün olmayacak. Banka yöneticileri, piyasada sahte 200 Lira sorunu ortadan kalktıktan sonra ATM’lerin eski işleyişine döneceğini belirtiyor.

Yasalara göre, tedavülde bulunan parayı, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden kişi, iki yıldan 12 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılıyor. Sahte parayı bilerek kabul eden kişiler de bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılıyor. Sahteliğini bilmeden kabul ettiği parayı niteliğini öğrendikten sonra tedavüle koyan kişi de üç aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor.

Piyasada sahte 200 Lira sorununun aşılmasının uzun sürmesi, bazı bankaları farklı çözümler üretmeye itiyor. Bir bankanın genel müdürü “13 Temmuz’dan bu yana devam eden bir sorun. Bu sorunu aşmak için banka olarak ATM yazılımlarında değişime gitmek zorunda kaldık. Sektördeki birçok banka önlem için ATM’den 200 Lira almıyor” diye konuştu.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Banka ÂTM’lerine 200 Lira yatırırken dikkatli olun”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Faizler yüzde 1’in altına düştu, konut kredisi başvuruları 5 kat arttı

Türkiye'deki bankaların geçtiğimiz hafta konut kredisi faizinde indirime giderek % 1 seviyesinin altına çekmesinin ardından kredi başvuru sayısında yaşanan hızlı...

Darbe Girişimi sonrası bankalarda devam eden kredi kampanyaları

Darbe girişiminin ekonomiye olumsuz etkisinin kısa sürede normale dönmesinden sonra Türkiye'deki bankalar da insanlara sağladığı ihtiyaç kredisi kampanyalarına yeniden hız...

Kapat