Banka İpotekli Konut Başkasına Satılabilir mi?

Banka İpotekli Konut Başkasına Satılabilir mi?

Diyelim ki, bir bankadan konut kredisi kullandınız. Bir süre düzenli ödeme yaptıktan sonra işleriniz ters gitti ve kredi geri ödemesinde zorlanmaya başladınız. Çareyi de o konutu bir başkasına satmakta buldunuz. Komut üzerinde banka ipoteği olduğunu biliyorsunuz. İpotekli olmasına rağmen satmanız mümkün müdür, buna yasal bir engel var mıdır?

Konut kredisi kullanılarak alınan evlerde bankaların ipoteği vardır. Konut kredisi kullanılırken banka tarafından bu işlem mutlaka yapılır. Ancak böyle olması, banka ipotekli bir konutun başkasına satılamayacağı anlamına gelmez. Konut kredisiyle ev alan bir kişi, ipotekli olsa da bunu bir başkasına satabilir.

Yasal olarak herhangi bir engel olmamakla birlikte banka ipotekli bir konutu satın almak, alıcı açısından bir risktir. Kredi borcu kapanmamış bir evi satın alıyorsanız, paranızı ve sermayenizi riske atıyorsunuz demektir. Başka bir deyişle, banka ipotekli bir evin satışında satan kişi açısından bir sorun yoktur ama alan için risk taşıyabilir.

Diyelim ki, konut kredisi kullanan bir kişi, kötü senaryoya denk geldi ve bankaya borcunu ödeyemez duruma düştü. Böyle durumda o kişinin yapacağı şey, evini satacağı müşteriyi bulmak, bankayla da görüştükten sonra bankaya kredi borcunu kapatmaktır.

60 ay veya 120 ay vadeyle alınmış bir konut kredisinin erken kapatılmasında bankaların uyguladığı bir erken kapama ücreti vardır. Kapanacak borcun yüzde 2’si oranında olan erken kapama ücretini her banka mutlaka tahsil eder. Erken kapamanın başka da bir cezası yoktur. Yeter ki o evi satın alacak bir müşteri bulunsun…

Bu noktada önerimiz, konut kredisi kullandığınız bankanıza müşteriyle beraber gitmenizdir. Müşterinin de o bankadan kredi kullanması için başvuru yapılabilir. Bankacılar size zorluk çıkartmak yerine, bu konuda kolaylık sağlayacaklar, gerekli yönlendirmeleri mutlaka yapacaklardır.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Banka İpotekli Konut Başkasına Satılabilir mi?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Odeabank Nakit Hazır Günde 10 TL’ye 10000 Lira Kredi

2017 yılına girmemize sayılı günler kala en güzel yeni yıl kredilerinden biri Odeabank'tan geldi. Odeabank Nakit Hazır Yeni Yıl kredi...

e-Turuncu Hesap 1 Yıl Boyunca Yüzde 13 Hoş Geldin Faizi

Turuncu Hesaplarını internetten ya da mobil bankacılıktan açanlar kazançlı çıkıyor. Şimdi e-Turuncu Hesap 1 yıl boyunca % 13 hoş geldin...

Kapat