Banka İpotekli Konut Başkasına Satılabilir mi?

Banka İpotekli Konut Başkasına Satılabilir mi?

Diyelim ki, bir bankadan konut kredisi kullandınız. Bir süre düzenli ödeme yaptıktan sonra işleriniz ters gitti ve kredi geri ödemesinde zorlanmaya başladınız. Çareyi de o konutu bir başkasına satmakta buldunuz. Komut üzerinde banka ipoteği olduğunu biliyorsunuz. İpotekli olmasına rağmen satmanız mümkün müdür, buna yasal bir engel var mıdır?

Konut kredisi kullanılarak alınan evlerde bankaların ipoteği vardır. Konut kredisi kullanılırken banka tarafından bu işlem mutlaka yapılır. Ancak böyle olması, banka ipotekli bir konutun başkasına satılamayacağı anlamına gelmez. Konut kredisiyle ev alan bir kişi, ipotekli olsa da bunu bir başkasına satabilir.

Yasal olarak herhangi bir engel olmamakla birlikte banka ipotekli bir konutu satın almak, alıcı açısından bir risktir. Kredi borcu kapanmamış bir evi satın alıyorsanız, paranızı ve sermayenizi riske atıyorsunuz demektir. Başka bir deyişle, banka ipotekli bir evin satışında satan kişi açısından bir sorun yoktur ama alan için risk taşıyabilir.

Diyelim ki, konut kredisi kullanan bir kişi, kötü senaryoya denk geldi ve bankaya borcunu ödeyemez duruma düştü. Böyle durumda o kişinin yapacağı şey, evini satacağı müşteriyi bulmak, bankayla da görüştükten sonra bankaya kredi borcunu kapatmaktır.

60 ay veya 120 ay vadeyle alınmış bir konut kredisinin erken kapatılmasında bankaların uyguladığı bir erken kapama ücreti vardır. Kapanacak borcun yüzde 2’si oranında olan erken kapama ücretini her banka mutlaka tahsil eder. Erken kapamanın başka da bir cezası yoktur. Yeter ki o evi satın alacak bir müşteri bulunsun…

Bu noktada önerimiz, konut kredisi kullandığınız bankanıza müşteriyle beraber gitmenizdir. Müşterinin de o bankadan kredi kullanması için başvuru yapılabilir. Bankacılar size zorluk çıkartmak yerine, bu konuda kolaylık sağlayacaklar, gerekli yönlendirmeleri mutlaka yapacaklardır.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Banka İpotekli Konut Başkasına Satılabilir mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Maaş Müşterilerine Avantajlı Kredi Denizbank Web’de Kredi

Denizbank tüm maaş müşterilerine özel avantajlı faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor. Kredi 36 aya varan vadelerle kullanılabiliyor. Maaş müşterilerine...

Trafik Sigortası En Düşük Fiyat Teklifi Nasıl Nereden Alınır

Zorunlu trafik sigortası primlerindeki artışlar araç sahiplerinin kabusu olmuştu. Yüksek ödemelerin önüne geçmek için yepyeni bir sistem geliyor. Artık internet...

Kapat