Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Banka kara liste sorgulaması nasıl yapılır? Kara listeden çıkmak mümkün mü?

Bankalara ihtiyaç kredisi için başvuru yapanların bir kısmına olumsuz cevap geldiğini, “Kredi başvurunuz uygun bulunmamıştır” şeklinde bir yazıyla geri çevrildiğini biliyoruz. Bunun sebebi, bankaya kredi başvurusu yapan kişinin geri ödemede sorunlarla karşılaşacağının banka tarafından bilinmesidir. Banka bu durumu kredi vermeden önce bilir ve geri ödeme yapamayacak müşterinin talebini geri çevirir.

Peki, bu nasıl oluyor? Kredi başvurusu yaptığımız banka, o kredinin geri ödemesini yapamayacağımızı nereden biliyor? Kısaca açıklayacak olursak, ülkemizdeki her banka yeni bir kredi başvurusu geldiğinde mutlaka bir araştırma ve değerlendirme yapar. Bu değerlendirmede genellikle o müşterinin daha önceki tüm bankacılık işlemleri kontrol edilir. Bankaların bu incelemeyi daha hızlı yapabilmesi için her bankanın ulaşabildiği ortak havuz vardır. Oluşturulan bu ortak havuzda başvuru yapan kişiyle ilgili Risk Raporu, Kara Liste ve Kredi Notu gibi bilgiler bulunur. Halk arasında “kara liste” adıyla bilinen liste de bu havuzun içerisinde yer alır.

Eğer banka müşterisi kullanmış olduğu kredi, kredi kartı, çek ve senet gibi ürünleri düzenli olarak kullanmış ve geri ödemesini de sorunsuz yapmışsa kara listede yer almaz ve bankalara yaptığı başvurularda herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmaz. Ama kullanmış olduğu birçok kredi ve kredi kartının geri ödeme işlemlerini sağlıklı şekilde yapamadığı ortaya çıkarsa, kredi başvurusu yaptığı bankadan olumsuz cevap alır.

Kara Listeden Nasıl Çıkarız?

Kredi veya kredi kartı talep eden vatandaşların sicillerini inceleyebilmek için bankaların kullandığı başlıca kaynakların, Merkez Bankası, Kredi Kayıt Bürosu ve Türkiye Bankalar Birliğinin kayıtları olduğunu söyleyebiliriz. Bu kayıtlar arasında belki de en önemlisi, Merkez Bankası tarafından tutulan Kara Liste kaydıdır. Banka Kara Liste olarak da bilinen bu uygulama, bir kişinin herhangi bir şekilde kredi borcunu belirlenen süre içerisinde birkaç kez ödememesi halinde ve kredi kartı kullanımında gereken hassasiyeti göstermemesi durumunda banka tarafından Merkez Bankasına bildirilmek suretiyle banka müşterisi Kara Listeye alınır.

Merkez Bankası kara listesinde bir şekilde yer alıyorsanız öncelikle tüm borcunuzu kapatmanız gerektiğini belirtelim. Borcunuzun tamamını kapattıktan tam 5 yıl sonra Kara Listeden otomatik olarak çıkarsınız. “Beni artık kara listeden çıkarın” şeklinde bir dilekçe vermenize gerek olmaz. Eğer sistemlerde bir hata olduysa ve 5 yıl sonra kara listeden çıkarılmadı iseniz, bu durumu Merkez Bankasına dilekçe yoluyla bildirme hakkınız vardır.

Kara Listeyi Biz Görebilir miyiz?

Merkez Bankasında tutulan Kara Liste, yakın zaman öncesine kadar sadece bankalar tarafından görülebiliyordu. Kredi ve kerdi kartı talep eden banka müşterileri, kara listede olup olmadığını bankanın geri dönüş yapmasıyla öğrenebiliyordu. Ancak bu alanda yapılan yeni düzenlemeler sonucunda artık herkes o listede olup olmadığını öğrenebiliyor.

Bunu sorgulamanın çeşitli yolları var. Banka şubelerini ziyaret ederek Risk Merkezi Raporu’nu isteyebilir, böylece Kara Listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Nüfus cüzdanınız mutlaka yanınızda olmalı… Bazı bankalar bu rapor için ilk talebinizde herhangi bir ücret talep etmez. Ama aynı yıl içinde ikinci talepte sizden belirli bir ücret alındığını belirtelim. Bu ücretin ne olduuğu bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Bankadan alacağınız bu rapor ile kara listede olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Banka Kara liste olup olmadığını öğrenebilmenin ikinci yolu, Merkez Bankasının Ankara’da bulunan merkezine bir sorgulama dilekçesi göndermektir. Merkez Bankası’ndan bir süre sonra gelecek cevaba göre Kara Listede olup olmadığınızı öğrenirsiniz. Dilekçenizi iadeli taahhütlü posta yoluyla göndermeyi unutmayın.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Banka Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İş Bankası Günde 5 TL Taksitle Bayram Kredisi 2017

İş Bankası’nın her yıl düzenlediği geleneksel Bayram Kredisi 2017 kampanyası düşük faiz oranları ve 48 aya varan vadelerle başladı. Bayram...

Ohal Banka Kredilerini Nasıl Etkiler? Bankalar Kredi Verir mi?

Olağanüstü halin ilanından sonra vatandaşın merak ettiği konulardan biri de banka kredilerinin akibeti. Bankalar normal şekilde çalışmaya devam edecek mi?...

Kapat