Banka kredisi faizlerinde indirim bekleniyor mu?

Murat Çetinkaya liderliğinde toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz koridorunun üst bandının 25 baz puan düşürülmesine karar verdi. Eylül ayı toplantısı 22 Eylül’de yapılacak ve büyük ihtimalle faiz koridorunun üst bandında yeni bir indirimi daha gelecek. Bu da 25 veya 50 puan indirim şeklinde gerçekleşecek.

Ancak Merkez Bankası’nın yaptığı bu faiz indirimleri şu ana kadar bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarına yansımadı. Vatandaşı da en çok bu konu ilgilendiriyor. Peki, bu indirimlerin piyasa faiz oranlarına, özellikle de bankaların ihtiyaç kredisi faizlerine yansıması ne zaman ve nasıl olacak?

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz koridorunun üst bandını aşağıya çekmesi faiz oranlarındaki netlik ve öngörülebilirliği artıran ve piyasaya daha dengeli bir faiz politikası izleyeceğini bildiren bir hamle olarak değerlendiriliyor Yani bu son karar bankaların ve dolayısıyla vatandaşın faydalanacağı faiz oranını direkt olarak indiren bir müdahale değil… Ancak piyasayı psikolojik olarak etkilemesi ve önümüzdeki süreçte faiz oranlarında ufak bir düşüşe yol açması bekleniyor.

İhtiyaç Kredisi Faizlerinde Durum

TCMB’nin bu hamlesi ve hükümetin faiz konusunda bankalara karşı duruşu sonucu bazı bankaların faiz indirimine gitmesi söz konusu olabilir. Yani sorunun kısa cevabı şu: evet, kısa vadede ufak da olsa bir faiz indirimi bekleniyor. Ancak, faiz indirimlerinin kalıcı olması için Türk ekonomisindeki oynaklığın azalması ve bazı gerekli altyapısal adımların atılması gerekiyor.

Faiz oranlarını etkileyen temel faktörler enflasyon oranı ve yatırımcıların risk algısı… Bu faktörler ise ekonomik, siyasi, içi ve dış etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu da son dönemde başlayan faiz indirimi hamlelerinin piyasanın tamamına yayılarak sürebilmesi veya en azından faiz oranlarının bu seviyeleri koruyabilmesi için, enflasyonun düşmesi ve siyasi dengenin sağlamlaştırılması gerekliliğini gösteriyor. Ancak bu şekilde faiz oranlarından sürdürülebilir bir düşüş yaşanabilir.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Banka kredisi faizlerinde indirim bekleniyor mu?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Olağanüstü Hal Sonrası Kredi Durumu ve Faiz Ne Olur

Olağanüstü Halin ilan edilmesiyle başta bankacılık hisseleri olmak üzere borsa çakıldı, döviz tarihi seviyelere fırladı. Şimdi vatandaş olağanüstü hal sonrası...

Kredi kartı ile market alışverişine 3 taksit gelebilir

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, iç piyasanın canlanmasına yönelik çalışmalar kapsamında, bazı ürünler için kredi kartıyla alışverişlerde taksit imkanı...

Kapat