Banka Kredisinde 48 Ay Vade Sürprizi Başladı

Artık bankalardan 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Hükümetin aldığı son kararlarla kredi kartında 12 taksit, ihtiaç kredisinde 48 ay vade ve borç yapılandırması fırsatı geldi. Mevcut uygulamada bankalardan çekilen ihtiyaç kredilerine en fazla 36 taksit yapılabiliyordu. Yeni düzenlemelerin müjdesini Başbakan Binali Yıldırım verdi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı ardından vatandaşı rahatlatacak, ekonomiyi canlandıracak sürprizler çıktı. Kredi kartları ve ihtiyaç kredisinde yapılan yeni düzenlemeleri Başbakan Binali Yıldırım açıkladı.

Başbakan Yıldırım, yeni dönemde kredi kartlarında taksit sınırının 9 aydan 12 aya çıkarıldığını ifade etti. Mevcut borçlar için de yapılandırma kararını açıklayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Kredi kartlarıın borç bakiyelerinin yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz.. Baştan yapmışsınız taksitleri, sonra ödeme zorluğu içine girdiniz. Değiştirebiliyorsunuz, yeniden yapılandırma yapıyorsunuz. Bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bu ihtiyaç kredileriyle ilgili bir düzenleme. Tüketici kredilerindeki vade 36 aydan 48 aya çıkarıldı.” dedi.

Öte yandan Yıldırım, kredi kartında alt limitin 5 bin 200 liraya çıkarıldığını ve kredi kartına gıda alımında taksit olmadığını belirtti. Bu düzenlemeleri de şu sözlerle açıkladı: *Kredi kartı gelirinin 4 katıyla sınırlı. Diyelim bin lira geliriniz varsa 4 bin lira. Burada değişikliğe gidildi. En az kredi kullanma limiti 5 bin 200 liraya çıkmış oldu, asgari ücretin bin 300 lira olmasından dolayı…”

Başbakan Yıldırım son olarak konut kredileriyle ilgili bir müjde vererek şunları söyledi: “Konut kredilerinde öz kaynak kredi diye iki bölüm vardı. Yani 100 bin liraya bir ev alacaksınız 75 binini kredilendiriyordunuz, 25 binini de siz veriyordunuz. Burada 5 puan artırdık. Konut kredilerinde kullanım oranı yüzde 80’e çıkarıldı. Bankalar 80 bine kadar, yüzde 80’e kadar kredilendirebilecek yüzde 20’sini de alıcı karşılamış olacak.”

Tags : , , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Banka Kredisinde 48 Ay Vade Sürprizi Başladı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
En uygun Ramazan Bayramı Kredisi hangi bankada?

Ramazan ayının daha başlarındayız ama bankaların Ramazan Bayramı Kredisi yarışı şimdiden başladı. Bayram tatilinin 8 güne çıkarılmasıyla insanların daha çok...

Esnafa Bedava Kredi Halkbank’tan Faizsiz ya da Faiz İndirimli

Esnafa bedava kredi fırsatı var. Tüm esnaf ve zanaatkarların kullanabileceği kredi faizsiz olarak veriliyor. Kamu bankası Halkbank bu iş için...

Kapat