Banka promosyonu Bayrama yetişecek mi?

Banka promosyonu Bayrama yetişecek mi?

Emekliler promosyon ve zamlı maaş haberlerini merakla bekliyor. Emekliye promosyon çalışmaları sürüyor. Ramazan bayramından önce banka promosyonu verilecek mi?

Bankalar 3 yıl için 600 lirayla başlayan tekliflerini, 900 liraya çıkardı. Kesin nlaşmanın bayrama yetiştirilmesi bekleniyor. SGK’nın bankalarla yaptığı görüşmeler devam ederken, rakam konusunda orta yol bulunmaya çalışılıyor. 11 milyona yakın emekliye memurlar gibi banka promosyonu ödenmesi için görüşmeler devam ediyor. Uzun zamandır süren pazarlıkların bu ay bitmesi ve sözleşmelerin yapılması bekleniyor.

Aslında bankalar, emeklilere 3 yıl için 600 lira ödeme yapmayı kabul ediyor. Ancak bu teklifi Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri kabul etmiyor. Emekliye promosyon için ilk başta çok küçük rakamlarla masaya oturan bankalar 3 yıl için 300 lira teklifine ulaşmışlardı. 3 yıl için 300 lirayla başlayan bankalar 600 TL rakamına ulaştı. Son gelen haberlere göre bankalar 900 liraya da ‘Evet’ demeye başladı.

Türkiye Bankalar Birliği ile yürütülen pazarlıklar artık 900 lira üzerinden sürüyor. Hesaba göre yıllık 300 liradan 3 yıl için promosyonun 900 lira olması gerekiyor. Emekliye promosyon Ramazan Bayramına yetişecek mi? Bakanlık ve banka yetkililerinin yeniden masaya oturması bekleniyor. Yeni görüşmede bankaların teklifini yükseltmesi, anlaşmanın da Ramazan Bayramı’na kadar yapılması bekleniyor.

Anlaşma sağlanmasının ardından, SGK bankalar ile protokol imzalayacak ve emekliler için promosyon dönemi başlayacak. 900 lirada anlaşma sağlanırsa emekliler bu parayı 3 yıllık dönem için alacak. Bu süre içerisinde emeklinin promosyonu aldığı bankayı değiştirmemesi gerekecek. Promosyon için emekliye kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi şartlar konulamayacak. 3 yıllık ödemenin peşin olarak tek seferde mi yapılacağı, yıldan yıla 3 eşit taksitte mi verileceği anlaşmanın sonuçlanmasıyla belli olacak. Ancak 3 yıllık promosyonun peşin ödenme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Çalışma Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre; promosyon ödemelerinde iki formül üzerinde duruluyor. Ya yapılan pazarlıklar sonunda ortaya bir rakam çıkacak ve bütün bankalar bunu ödeyecek. Ya da konu rekabete açılacak. Bankaların promosyona yanaşmaması halinde ise emekliler maaş almaları için diğer bankalara yönlendirilecek.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Banka promosyonu Bayrama yetişecek mi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
2000 Sonrası Emeklilerin İntibak Hayali Ne Olacak?

Yargıtay'ın 2000 sonrası emeklilerle ilgili son kararı büyük hayal kırıklığı yarattı. 2000 yılı sonrasında emekli olup da intibak çıkmasını bekleyen...

Emekliye 3 Maaş Faizsiz Avans Yılbaşından Önce Geliyor

Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, emekli insanlarımıza 3 maaş tutarında faizsiz avans verilmesi çalışmasına hız verdi. Geçtiğimiz yıl 1...

Kapat