Bankada borcunuzu yapılandırırken çifte faize dikkat

Hükümetin kredi kartı borç yapılandırması kararı, bankalara ihtiyaç kredisi veya kredi kartı borcu olan milyonlarca vatandaşa nefes aldıracak. Birikmiş borçların 72 aylık vadeye yayılması sayesinde küçük taksitlerle ödeme imkanı doğacak.

Borçların küçük taksitlere bölünmesi ve faiz oranları tamamen bankalara bırakıldığı için vatandaşın bankayla sıkı bir pazarlık yapması gerekecek. Bu noktada bankayla pazarlık yaparken dikkat edilmesi gereken hususları özetlemek istiyoruz.

BDDK’nın yönetmeliği ile milyonlarca vatandaşın kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarını 72 aya kadar taksite böldürüp ödemesinin önü açılmış oldu. Böylece birikmiş borç 6 yıla yayılacak ve küçük taksitlerle eritilecek. Borçlar ödendikçe kredi kartlarının limitleri yeniden açılacak, vatandaş ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Üstelik kartına taksit de yaptırabilecek.

Bankada yapılandırma işlemi sırasında sıkı pazarlık yapılması gerekiyor. Çünkü BDDK yapılandırma için herhangi bir şart koymadı ve bunu banka ile tüketiciye bırakmış oldu. Bankaya gittiğinizde karşınıza çıkabilecek bazı faiz tekliflerine özellikle de “çifte faiz”e dikkat etmeniz çok önemli…

Kredi kartında birikmiş borçlar talep edildiğinde 72 taksite kadar yapılandırılacak ve taksitler mevcut kartın asgari tutarına eklenerek ödenecek. Burada iki ihtimal var. Banka hiç faiz uygulamadan taksitlere bölüp asgari tutara ekler ve sadece yüzde 2.02 alışveriş faizini alır. İkinci ihtimal ise gecikme faizi alınmasıdır. Önce 2.52 gecikme faizi alınıp taksitler yine asgari ödemeye eklenir ve böylece çifte faiz alınmış olur Şimdi her iki ihtimale rakamlar bazında karşılaştıralım.

1. Banka Gecikme Faizi Uygulamazsa

10.000 TL tutarında borcunuz olduğunu varsayalım. Bunu 72 ay vadeye bölünce aylık taksit 138.89 TL oluyor. Asgari tutara eklenecek faiz % 2.02 olursa aylık taksit miktarının 202 TL olduğunu görüyoruz. Böylece 10.000 TL borcumuzu 72 ayın sonunda 14.548 TL olarak ödemiş oluyoruz.

2. Banka Gecikme Faizi Uygularsa

Şimdi de ikinci ihtimali hesaplayalım. Bankanın % 2.52 oranında gecikme faizini uygulaması durumunda aylık taksitler 252 TL’ye yükseliyor. Toplam ödeme ise 18.144 TL olarak karşımıza çıkıyor. Ancak asgari tutara % 2.02 ikinci faiz uygulanınca 72 ayın sonunda toplam ödeme tutarı 22.688 TL’ye yükseliyor.

Bankanın gecikme faizi uygulaması halinde 10.000 TL borcu olan bir vatandaş toplamda 72 ay için 12.688 TL ekstradan faiz ödeme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Oysa bu vatandaş bugünkü oranlardan (1.20 – 1.39) ihtiyaç kredisi kullanmış olsa 10.000 TL için ödeyeceği faiz 48 ayda yaklaşık 2.000 TL olacak. Bu vatandaş 2.000 TL ile borcundan kurtulabilir. Yani, yapılandırma yapmak yerine ihtiyaç kredisi kullanmak daha iyi…

İhtiyaç kredisiyle ilgili de yapılandırma imkanı getirildi ve 72 aya kadar taksit avantajı sağlandı. Yönetmelikte bankanın taksitleri faiz uygulayarak yapılandırabileceği belirtiliyor. Ayrıca ilave bir kredi de kullandırabileceği ve 48 taksite bölebileceği söyleniyor. Burada da bankalar borcu faizle yapılandırıp tüketiciye ayrıca faizli kredi kullandırarak kapatma yoluna gidebilir. Buradaki çifte faiz ihtimaline de dikkat etmek gerekiyor.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Bankada borcunuzu yapılandırırken çifte faize dikkat”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İngiltere AB’ye Neden Hayır Dedi

YABANCI İLGİSİ ÜLKE HALKINI NASIL VURUYOR? Londra'yı ele alalım. O kadar gözde bir yer ki tüm dünyanın yatırımı burada. Bu...

Borç sarmalından kurtulmak için en iyi çözüm ihtiyaç kredisi

Kredi kartları düzenli ödeme yapıldığında, kolaylık sağlayan bir alışveriş aracı iken, ödeme aksatılması halinde yuva yıkan bir faktöre dönüşebiliyor. Türkiye’de...

Kapat