Bankadan gelen telefonun başında +1 kodu varsa dikkat…

Bankadan gelen telefonun başında +1 kodu varsa dikkat...

Dolandırıcılar bankaların telefon numaralarını ve SMS formatlarını neredeyse bire bir kopyalamaya başladı.

Alternatif dağıtım kanallarından yapılan dolandırıcılık yeni boyutlar kazanmaya başladı. Dolandırıcılar artık neredeyse bankaların telefon numaralarını ve SMS formatlarını bire bir kopyalıyor.

Şube maliyetlerini azaltmaya çalışan bankalar, son yıllarda müşterilerini alternatif dağıtım kanalları olan telefon bankacılığı, internet ve mobil bankacılığına yönlendiriyor. Bunu yaparken de dolandırıcılığa karşı mücadele önem veriyor. Ancak bankacılık sektörünün güvenlik duvarlarını yükseltmesine rağmen dolandırıcılar da boş durmuyor ve bu duvarı aşmak için akıl almaz yollara başvuruyor. Son dönemde hızla yayılan ve vatandaşları ciddi anlamda mağdur eden yeni dolandırıcılık neredeyse gerçek bankacılık işlemi yaparken izlenen yol ile bire bir aynı…

Bunu nasıl yaptıklarını anlatalım. Dolandırıcılar vatandaşı kendi çalıştığı banka ile aynı numaradan arıyor. Burada banka telefonu ile tek fark, arayın numaranın başında (+1) gibi bir kod bulunuyor olması… Eğer bu önemli detay gözünüzden kaçarsa dolandırılmak an meselesi diyebiliriz. Çünkü, kendisini bankacı olarak tanıtan dolandırıcı öncelikle vatandaşın TC kimlik numarasını söylüyor. Adres ve limit bilgisi gibi bilgiler vererek güven kazandıktan sonra kredi kartınız ile yurt dışından işlem yapıldığını söylüyor. Haberiniz olmadan yapılan bu işlem sırasında yüksek miktarlarda online kredi talebi yapıldığı da söyleniyor.

Vatandaşa, bu yapılan işlemlerin iptali için şifre gönderileceği, kartın bloke olması için bu şifreleri telefona girilmesi gerektiği söyleniyor. Birden fazla işlem yapıldığı iddia edilerek her işlem için ayrı şifre gönderiliyor. Burada önemli bir detay ortaya çıkıyor. Vatandaşa kesinlikle şifre vs bir bilgi sormuyor.

Vatandaşa, cep telefonuna bankadan gelen SMS şifresini tuşlaması söyleniyor. Gelen SMS ise vatandaşın çalıştığı bankanın SMS formatı ile neredeyse aynı olduğu için şüphe çekmiyor. Gönderilen bu şifreler ve tuşlamalar sonucunda da vatandaşın kredi kartından yüksek tutarda para çekip dolandırıyorlar.

Alternatif dağıtım kanallarında dolandırıcılık olaylarının artması bir yandan bankalar için önemli bir tutar oluşturmaya başlarken, bir yandan da vatandaşların şube kullanımını artırmaya başladığı belirtiliyor. Dolandırıcılık olayları ve güvenlik kaygısı kendini online alışverişte de gösteriyor.

Temmuz ayında açıklanan Global Lifestyle Monitor raporuna göre, internetten alışveriş papanların yaklaşık yüzde 35’i giysi satın alıyor. Rapora göre bu oranın 35 yaş üstünde yüzde 28’e indiği görülüyor. Tüketicilerin yüzde 86’sı bilgi gizliliğinden, yüzde 85’i de ödeme güvenliğinden endişe duyuyor. Bunun sonucunda da telefon bankacılığından soğuyup şubelere yönelmeyi tercih ediyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Bankadan gelen telefonun başında +1 kodu varsa dikkat…”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Merkez Bankası faiz kararından sonra banka faizleri de artacak mı?

Merkez Bankası, 24 Kasım Perşembe günü finans piyasalarının dahi beklemediği oranda faizleri artırarak sürpriz yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çarşamba günü yaptığı...

TEB Kredin Ayağına Gelsin – Tek Tıkla Anında Kredi

TEB Bankasında CEPTETEB hesabı olanlar, ihtiyaç anında yerinden bile kalkmadan tek tıklamayla kredi kullanabiliyorlar. Üstelik ne kredi başvurusu sürecinde, ne...

Kapat