Bankalar Emekliye Maaş Promosyonu İçin Kesenin Ağzını Açtı

Bankalar Emekliye Maaş Promosyonu İçin Kesenin Ağzını Açtı

Türkiye’deki yaklaşık 10 milyon emeklinin yıllardır sabırsızlıkla beklediği promosyon konusunda bankalar nihayet kesenin ağzını açmaya başladı. Bu konuda önderliği Denizbank yaparken kamu bankaları da emekliler için oldukça yüksek promosyon uygulamasına hazırlanıyor. Emeklilerin maaş ödemelerini yapmak isteyen kamu bankaları, tekliflerini 600 liraya kadar çıkardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yılda yaklaşık 125 milyar liralık maaş ödemesi yapılan emekliler için Ziraat Bankası’nın da aralarında bulunduğu bankalarla pazarlığını sürdürüyor. Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan görüşmelerin ardından emekliler için bankalarla yeniden masaya oturulduğu bildirildi.

Emeklilere promosyon verilmesine ilişkin ilk protokol geçen yıl Denizbank’la imzalanmıştı. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Denizbank arasında imzalanan protokole göre, emekli aylıklarını üç yıl bu bankadan almayı kabul eden vatandaşlara bir defaya mahsus olmak üzere 300 lira promosyon veriliyor.

Emekliye maaş ödemek isteyen bankalar bu kez tekliflerini yukarı çekti. Emekliye yılda 150 – 200 lira verilmesi önerisinde bulunurken, Bakanlık bu tutarı yukarı çekmek için pazarlığı sürdürüyor. memur-Sen ise bu rakamın 900 liraya çıkarılabileceğini savunuyor.

Emeklilere maaş ödemesi dağılımında kamu bankaları, şu anda yaklaşık yüzde 80’lik paya sahip bulunuyor. PTT Bank dahil edildiğinde bu oran yüzde 90’a ulaşıyor. Özel bankaların payı ise yüzde 10 civarında. Yılda yaklaşık 400 – 450 bin kişinin emekli olduğu düşünüldüğünde bugüne kadar konuya mesafeli davranan bütün bankalar promosyonla ilgilenmeye başladı.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Bankalar Emekliye Maaş Promosyonu İçin Kesenin Ağzını Açtı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
VakıfBank – KOBİ’lere Hesap Ortada Kredisi

Bankacılık faaliyetinde esnaf ve KOBİ'lere özel önem veren Vakıfbank, KOBİ'lerin yaşadığı sıkıntıları hafifletmek amacıyla "Hesap Ortada" kredi kampanyasını başlattı. Faizsiz...

2000 yılından sonra emekli olana intibak geliyor

2013 yılında çıkan İntibak Yasası, 2000 öncesi emekli olanların maaşlarını iyileştirmişti. Ancak, 2000 sonrası emekli olanları mağdur etmiş ve davalar...

Kapat