Bankalar ihtiyaç kredisi faizini indirmeye başladı

Merkez Bankası’nın son birkaç aydan beri faiz koridorunun üst bandında yaptığı 250 baz puanlık indirim, gecikmeyle de olsa bankaların kredi faiz oranlarına yansımaya başladı. Eylül ayında konut kredisi faizini yüzde 1`in altına çeken bankalar, ihtiyaç kredilerinde de 15 – 35 baz puanlık indirime gitti.

15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası ekonomide yavaşlayan çarkların dönmesi ve durma noktasına gelen inşaat sektöründe canlılık sağlanması için başlatılan seferberlik kapsamında bankalar, konut kredisi faiz oranlarını en düşük yüzde 0,80 olmak üzere çeşitli vadelerde yüzde 1’in altına çekmişti.

Bankaların vatandaşa verdiği ihtiyaç kredisi faizlerinde indirime ne zaman başlayacağı tartışma konusu haline gelmişti. Sonunda bankalar nihayet harekete geçti ve ihtiyaç kredilerinde de faiz indirimi bazı bankalarda başladı. Ziraat Bankası başta olmak üzere VakıfBank, İş Bankası, Akbank ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) ihtiyaç kredisi faizlerini ilk düşüren bankalar arasında yer aldı.

İndirim öncesi aylık yüzde 1,50 seviyesinde olan faiz oranı, en düşük yüzde 1,18’e kadar çekildi. Yapılan indirim sonucu faiz oranları yüzde 1,18 ile yüzde 1,35 arasında değişirken, bankaların ihtiyaç kredisi faizlerinde yaptığı indirim 15 – 35 baz puan arasında oldu.

İhtiyaç kredisi faizlerindeki indirimlerle 36 ay vadede 20.000 TL kredi kullanan bir vatandaş, 1.300 TL ile 1.700 TL arasında, ortalamada da 1.500 TL daha az ödeme avantajına kavuştu.

Akbank İhtiyaç Kredisi

Akbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Arif İsfendiyaroğlu, ihtiyaç kredilerinde yüzde 1,19’dan başlayan faizlerle kredi kullanma fırsatı sundukları ve ödemeleri de 2017’ye erteleme imkanı sağladıkları kampanyanın 31 Ekim’e kadar devam edeceğini bildirdi. İsfendiyaroğlu, ihtiyaç kredilerindeki yeni düzenlemeler sonrası kampanyada vadeleri 48 aya kadar uzattıklarını da belirtti.

TEB İhtiyaç Kredisi

TEB, artan ihtiyaçlara özel yeni bir kampanya başlattı. TEB, yeni ihtiyaç kredisi kampanyasında 50.000 TL’ye kadar 36 ay vadede yüzde 1,32 faiz oranının yanı sıra kredi tahsis ücretini de sıfırlayarak 3 aya kadar erteleme imkanı sunuyor.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Kampanya kapsamında müşterilerimizin ihtiyaçlarını değil, ödemelerini erteliyoruz. TEB olarak, artan harcamalar için müşterilerimizin bütçesi ve ihtiyacına göre kendilerini zora sokmayacak en uygun çözümü üretmeyi hedefledik.” diye konuştu.

İş Bankası İhtiyaç Kredisi

Türkiye İş Bankası, müşterilerinin her türlü nakit ihtiyacı için uygun koşullarda kredi imkanı sunuyor. 14 Ekim 2016’ya kadar geçerli olacak ihtiyaç kredisi kampanyası kapsamında, tüm bireysel ihtiyaçlar için yüzde 1,22’den başlayan faiz oranlarıyla 50.000 TL tutar ve 48 ay vadeye kadar kredi kullanılabiliyor.

Kampanya kapsamında 3.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar kredi tutarı için yüzde 1,32, 15.000 TL ile 25.000 TL arası kredi tutarı için yüzde 1,25, 25.000 TL ve üzeri kredi tutarı için de yüzde 1,22 aylık faiz oranı uygulanıyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Bankalar ihtiyaç kredisi faizini indirmeye başladı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Finansbank 2016 Yeni Yıl Kredisi – 3 Ay Ertelemeli

2015 yılının bitmesine çok fazla süre kalmadı. 2016 yılına girerken yeni umutlara, yeni ihtiyaçlara da merhaba diyeceğiz. 2016 yılını gönlümüzce...

Garanti’nin Facebook’a özel faiz oranlarını biliyor muydunuz?

Garanti Bankası'nın Facebook üzerinde de bir sayfası olduğunu bilmeyen yoktur. Garanti'nin Faceboook'taki sayfasını ziyaret eden herkes o sayfaya sadece bir...

Kapat