Bankalar kredi verme işini neden ağırdan alıyor?

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana geçen süreçte, bankaların özellikle ticari kredi verirken işi ağırdan aldığı gözle görülür hale geldi. Esnaf ve sanayiciler bu durumdan yakınırken tam olarak ticari hayattaki kadar olmasa da, bireysel krediler alanında da bir yavaşlama gözleniyor.

Finans uzmanları, bankaların bu yaklaşımını değerlendirirken şu anda tüm hızıyla süremkte olan FETÖ operasyonlarına dikkat çekiyor. İş dünyasında FETÖ ile bağlantısı bulunan şirketlere yönelik soruşturmanın ticaret hayatını olumsuz etkilediğini düşünüyorlar. Kredilerdeki yavaşlamanın en temel sebebinin yanlış kişiye veya şirkete kredi verme endişesi olduğu belirtiliyor.

İş dünyasında öyle bir ortam var ki, yanlış kişi ya da şirkete kredi vermek istemeyen bankalar frene basarken sigorta şirketleri de kimin hasarını ödeyeceğine karar veremiyor. Fotoğrafın tam anlamıyla ortaya dökülememesi bankacılıktan sigortacılığa ve reel sektöre kadar iş hayatında ciddi karmaşaya yol açıyor.

Bilindiği gibi, şu ana kadar birçok şirket ve şirket sahibi FETÖ ile bağlantılı oldukları duyumlarıyla soruşturmaya uğradı. Başta İstanbul Ticaret Odası olmak üzere, MÜSİAD ve İzmir Ticaret Odası gibi birçok iş dünyasına ait sivil toplum kuruluşları kendi içlerindeki FETÖ bağlantılı kişi ve kurumları ayıklamak için harekete geçti.

Ancak hükümetin ilgili birimlerinin özellikle bankacılık ve sigortacılık sektörüne henüz tam anlamıyla bir kişi ve şirket listesi vermemesinin günlük ekonomik hayatta önemli sıkıntılara yol açtığı iddia ediliyor.

Reel sektör temsilcileri, bankaların firmalara DBS denilen kredi limitlerini açmadıklarını, yüzde 70’i ödenmeden yeni çek defteri vermediği yönünde serzenişte bulunuyor.

Konuyla ilgili görüşü alınan banka yöneticileri ise OHAL döneminde olunduğunu hatırlatarak piyasalardaki durumu şu sözlerle yorumluyorlar: “Hangi şirketin ya da kişinin FETÖ ile tam bağlantısı var henüz bilemiyoruz. Örneğin, şirkette sorun görünmüyor ama şirket ortaklarının durumunu bilemiyoruz. Sorduğumuz yetkili kurumlar da henüz tam anlamıyla bize yanıt vermiyor. Bireysel kredi ve kredi kartlarında nasıl hareket edeceğimizi de tam anlamıyla bilemiyoruz. Görevden uzaklaştırılan bir sürü kişi neticede kredi kartı sahibi. Bir şekilde bireysel kredi kullanmış. Bu hassasiyet nedeniyle günlük ticarete yansıyan sıkıntılar yaşanıyor”

Benzer durumun sigortacılıkta da söz konusu olduğunu belirten bankacılar, “Hem şirketlerde hem de bireylerde sigortalar kime hasar ödeyip ödemeyeceğini tespit etmekte zorlanıyor. Günlük ticareti sıkıntıya sokan bu durum bir an önce normalize olmalı” diyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Bankalar kredi verme işini neden ağırdan alıyor?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Devletten Emekliye Avans Var mı? Tutarı Kaç Maaş Olacak?

Emeklilere devletten avans niteliğinde kredi verileceği yolundaki haberler bugünlerde yeniden gündeme geldi. Birkaç ay önce ortaya atılan ancak bir sonuç...

TEB 2016 Yeni Yıla Özel Masrafsız Yılbaşı Kredisi

İhtiyaç kredisi kullananların gözde bankası TEB'in 2016 Yeni Yıla Özel Yılbaşı Kredisi Kampanyası, cazip faiz oranları ve her bütçeye uygun...

Kapat