Bankalarda Bayram Tatili 9 Gün Değil…

Bankalarda Bayram Tatili 9 Gün Değil...

9 günlük uzun bayram tatilleri öncesinde her yıl aynı tartışma gündeme gelir. İnsanlar birbirine, “Bankalar arefe günü açık mı?”, “Bayramın ertesi tek günde açılacak mı?” diye sormaya başlar. Bu konuda net açıklama hiçbir zaman yapılmaz ama herkes kendi yorumuna göre cevabı bulmaya çalışır.

Yazımın başlığında bu sorunun cevabını olabilecek en net şekilde vermeye çalıştık. Sözü döndürüp dolaştırmadan bankalarda 9 gün tatil olmadığını vurguladık. Elbette ki, 9 gün tatil olmaması, hiç tatil olmadığı anlamına gelmiyor. Ramazan Bayramı’nın esas süresi olan 3 gün boyunca, yani 5 Temmuz Salı, 6 Temmuz Çarşamba ve 7 Temmuz Perşembe günü ülkemizdeki tüm bankalar kapalı olacak. Çünkü bayramın resmi süresi 3 gün ve bankalar 3 gün boyunca açılmayacak.

Peki, bayramın arefesine denk gelen 4 Temmuz Pazartesi günü ne olacak? O gün öğleye kadar bankalar açık kalacak ve her türlü bankacılık hizmetine devam edecek. Saat 12:00’yi gösterdiği anda ise devlet daireleri ve kamu kurumları gibi özel bankalar da öğleden sonra kapalı olacak.

Peki, bayramın ertesine denk gelen 8 Temmuz Cuma günü ne olacak? 8 Temmuz Cuma günü devlet daireleri ve kamu kurumları kapalı kalmaya devam ederken bankalar 2 günlüğüne açıkalacak cuma akşamına kadar hizmet verecek. Cuma akşamı bankaların mesaisi bitecek ve sonrasında cumartesi – pazar tatili başlayacak.

Kısaca özetleyelim Yazımızın başlığında belirttiğimiz gibi bankalarda bayram tatili 9 gün değil… Pazartesi yarım gün ve cuma da tam gün çalışma yapılacak. 9 günlük Ramazan Bayramı tatili boyunca bankaların durumunun ne olacağını en kısa yoldan ve en net şekilde açıklamaya çalıştık. Bundan daha kısa ve net anlatılır mıydı, orasını bilemiyoruz.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Bankalarda Bayram Tatili 9 Gün Değil…”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Altındaki yükseliş yıl sonuna kadar sürebilir

Son günlerde tüm zamanların en yüksek seviyelerini gören altın fiyatlarındaki artış trendinin yıl sonuna kadar süreceği tahmin ediliyor. Türkiye'de altının...

Garanti Bankası Yüzde 1.19 Faizli Yaz Kredisi

Garanti Bankası'nın her yaz mevsiminde müşterilerine sunduğu Yaz Kredisi kampanyası, bu yıl da her zaman olduğu gibi uygun faiz oranlarıyla...

Kapat