Bankaların “Emekliyi Çekme” Yarışı Hızlandı

Emeklilere maaş promosyonunda sona gelinirken, bankalar arasında “Emekli Bankacılığı” alanında yoğun rekabet başladı. Deyim yerindeyse tam anlamıyla bir “emekliyi çekme” yarışı yaşanıyor.

Mevduatı artırma çabaları doğrultusunda bireysel bankacılıkta artan rekabet, sektörde yeni promosyonları getirirken, bankaların yaptığı çalışmalar sonucunda emekliler yeni hedef kitle haline geldi. Türkiye’de 12 milyona yakın emeklinin olması, “Emekli Bankacılığı” alanında bankaları yeni arayışlara itti.

Geçen yıl sisteme yeni dahil olanlarla birlikte emeklilere, bankacılık kanalıyla 152 milyar lira ödeme gerçekleştirildi. Öte yandan geçen yıl sonunda bankacılık sektörü toplam mevduatı 1 trilyon 260 milyar TL seviyesindeydi. Bu da emeklilere bir yılda ödenen maaş tutarının, toplam mevduatın yaklaşık yüzde 12’sine denk geldiğini gösterirken, emeklilerin sektör için önemini ortaya koydu.

Bu kapsamda emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi için çalışmalarını sürdüren hükümet, bu pazarlığın bir an önce sonuçlanması için uğraşıyor. SGK yetkilileri ve bankacılık sektör temsilcileri de konuyla ilgili görüşmelerini devam ettiriyor.

Tüm bunlar sonucunda “Emekli Bankacılığı” alanında rekabetin hız kazandığı görülürken, bankalar; emeklileri kendi müşterileri yapmak için uygun kredi faiz oranları başta olmak üzere, hesap işletim ücreti almama, ücretsiz havale, kredi kartı kampanyalarında yararlanma, bonus gibi hizmetler sunuyor.

Ziraat Bankası

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ziraat Bankası Dağıtım Kanalları Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, banka olarak emekli maaşını Ziraat’ten alan müşterilere geniş şube ve ATM ağıyla hizmet verdiklerini söyledi. Toplam 4,7 milyon emekli maaş müşterilerinin, ATM’lerden maaş tutarlarının tamamını tek seferde ücretsiz olarak çekebildiğini aktaran Çakar, müşterilerin emekli maaş hesapları için Hesap İşletim Ücreti ödemediklerini ifade etti.

Denizbank

DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Özark, Türkiye’de sadece emeklilere özel tasarlanmış ilk kredi kartı olan “Emekli Bonus” ile birçok ayrıcalık sunduklarını söyledi. Anlaşmalı üye iş yerlerinden indirimli alışveriş yapan emeklilerin elektrik, su, doğal gaz ve telefon faturalarına dönemsel kampanyalarla indirim kazanabildiğini söyleyen Özark, “Ayrıca eczane, market ve benzeri harcamalarında indirim fırsatları ve tesisat arıza, çilingir, cam kırılması gibi hizmetlerden de faydalanabiliyor.” dedi.

Akbank

Müşterilerin ihtiyaçlarına uygun hizmetleri kolaylıkla sunmayı ilke olarak benimseyen Akbank, müşterisi olsun olmasın, maaşını taşıyan tüm emeklilere özel avantajlar sağlıyor.

Akbank’ın kampanyasına katılan emekliler, 300 TL değerinde chip-para kazanıyor. Bu kapsamda emeklilerin Neo kartına, maaşın Akbank’a yatmaya başladığı ikinci aydan itibaren 6 ayda bir 50 TL olmak üzere 6 seferde toplam 300 TL değerindeki chip-para yükleniyor. Ayrıca, maaşını Akbank’a taşıyan emeklilerden hesap işletim ücreti alınmazken, havale işlemleri ve şube dışı kanallardan yapılan tüm EFT’ler de ücretsiz olarak sunuluyor.

İş Bankası

İş Bankası, birikimlerini vadeli hesapta değerlendirmek isteyen veya finansman ihtiyacı duyan Emekli Paketi müşterilerine, hem mevduatları hem de ihtiyaç kredileri için özel faiz oranları sunuyor.

Banka, kredi kartlarını kullanan Emekli Paketi müşterilerine, emekli maaşını aldıkları ayı izleyen ayda tek sefere mahsus 50 TL değerinde “Hoş Geldin MaxiPuanı” hediye ediyor.

Yapı Kredi

Yapı Kredi, tüm emekli müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik bankacılık hizmetleri geliştirmeye devam ediyor. Yapı Kredi, Emekli Bankacılığı kampanyası kapsamında, 3 yıl boyunca maaşını Yapı Kredi’den almayı taahhüt eden SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli müşterilerine 300 TL Worldpuan ve ücretsiz Medline Sağlık Hizmeti hediye ediyor.

Bunun yanında kampanyadan bağımsız olarak sunulan Emekli Paketi ile müşteriler maaş hesapları için hesap işletim ücreti ödemiyor. Emekliler internet şubesi, telefon bankacılığı, mobil şube ve ATM’lerden yapılan havalelerdeki ücret muafiyetine ek olarak ücretsiz düzenli ödeme imkanından da yararlanabiliyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Bankaların “Emekliyi Çekme” Yarışı Hızlandı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Banka mı, müteahhit mi? Hangisine borçlanmalı?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası inşaat şirketleri kampanya atağına başlayıp 120 ay 0.70 faiz imkanı sununca konut piyasasının bir miktar...

Garanti Bankası’ndan 48 Ay Vadeli, 1.14 Faizli İhtiyaç Kredisi

Geçtiğimiz hafta bireysel ihtiyaç kredisi faizlerinde indirime gittiğini açıklayan Garanta Bankası'nın sonbahar kampanyası yeni düşük faiz oranlarıyla yenilendi. Televizyon reklamlarıyla...

Kapat