Banka mı, müteahhit mi? Hangisine borçlanmalı?

Banka mı, müteahhit mi? Hangisine borçlanmalı?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası inşaat şirketleri kampanya atağına başlayıp 120 ay 0.70 faiz imkanı sununca konut piyasasının bir miktar canlandığı görüldü. Canlanmayı gören bazı bankalar da konut kredisi faizlerini düşürdü. Ancak vatandaşın bankalar yerine inşaat şirketlerine borçlanmayı seçtiği gözleniyor. Peki ama neden?

Bu eğilimin nedenini anlamak için önce rakamlara göz atalım. Markalı konut pazarında temmuz ayında yüzde 43 olan banka kredisi kullanım oranı ağustosta yüzde 32’ye, eylülde yüzde 29’a geriledi. İnşaat şirketlerinden senetli alım ise temmuzda sadece yüzde 22 paya sahipken bu oran ağustosta yüzde 39, eylülde yüzde 37’ye yükseldi.

Darbe girişimi sonrası inşaat sektörünün kampanya atağı başlattığını biliyoruz. Yaklaşık 60 bin konut ve ofis 120 ay 0 faizle satışa sunuldu. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile bankaların sunduğu konut kredi faizlerinde düşüş eğilimi gerçekleşti. Bankalar 1.10’u aşan oranı 120 ay vadede 0.95’e kadar çekti.

Ancak inşaat şirketlerinin sunduğu ödeme planı daha avantajlı olunca banka kredili alım değil, şirketlerin sunduğu ödeme planları tercih edildi. Bankalar cephesinde ise temmuz ayında kullanılan konut kredisi miktarı 139.2 milyar lira iken bu rakam ağustosta 140.8 milyar liraya çıktı. Sadece bu rakam bile, bankaların yaptığı faiz indirimine vatandaşın ilgi göstermediğini ortaya koydu.

İnşaat şirketleri vatandaşa, ”Banka kredisi olmadan ‘istersen 120 aya kadar 0.70 faizle al, istersen TÜFE endeksli al’ şeklinde cazip seçenekli kampanyalar sunuyor. Kampanya kapsamında ağustos ve eylül aylarında 3 bine yakın konut ve ofis banka kredisiz, şirket içi ödeme planıyla satıldı. Değeri ise 2 milyar 281 milyon.

Emlak Konut’un tüm satışlarına bakınca yine konut kredisiz satış ön planda olduğu görülüyor. Eylül ayı itibariyle 5 bin 856 ev satıldı ve bunun sadece 930’u kredili, 4 bin 929’u kredisiz oldu. Yani kredisiz satış oranı yüzde 85. Değer olarak bakınca da 4.1 milyarlık satışın 3.4 milyarı kredisiz gerçekleşti. Konut alıcısı 0.95 faizi hala kabul edilebilir bir oran olarak görmüyor. Vatandaş bu zor dönemde bu oranla uzun süre borçlanmak istemedi.

Bankaların konut kredilerinde yaptıkları indirimin şirketlere dolaylı bir faydası oldu. Vatandaş satış ofisine gidince ise şirketlerin sunduğu planlar öne çıktı. Bunu hem GYODER üyesi firmaların yaptığı satışlarda hem de Torunlar GYO projelerinde görmek mümkün… Kampanya etkisi ile sadece ağustos ayında 2 bin konut satıldı ancak dövizdeki dalgalanma önemli bir risk. Dolardaki hareketlilik yatırım iştahını azaltabilir.

Konut piyasasındaki mevcut ortama bakınca yatırımcı kesimin banka kredisi kullanmadan ev sahibi olmayı seçtiği gözleniyor. Bir miktar peşin ödenip banka ile uğraşmadan şirkete borçlanıyor. Örneğin Bursa’daki konutların yüzde 90’u bu yöntemle satıldı. İstanbul projelerinde ise banka kredisi kullanımı var.

Burada asıl sorunun bazı bankaların tutumundan kaynaklandığı söylenebilir. Bankaların 0.90, 0.95 oranla kredi kullandırmakta nazlandığı görülüyor. Başvuran kişide ufak bir sorun görünce reddediyorlar. Bankaların, vatandaşı ihtiyaç kredisi kullanmaya teşvik ederken gösterdiği çabayı konut kredisi için yeterince göstermeğidini söyleyebiliriz.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Banka mı, müteahhit mi? Hangisine borçlanmalı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
ICBC Bank Yüzde 1.15 Faizli Teminatsız Hesaplı Kredi

ICBC Bank, Türkiye'de faaliyet izni aldıktan sonra şube ağını ülke genelinde hızla yaygınlaştırıyor. Başlangıçta yalnızca üç büyük kentte şubesi varken...

Dolar şimdilik 2.90 üzerinde dengelendi

Türkiye Merkez Bankası'nın faiz kararı finans piyasalarında merakla beklenirken Dolar / TL kurunun şimdilik 2.90 seviyesinin üzerinde dengelendiği gözleniyor. Asya...

Kapat