Başkanlık ve erken seçim tartışması doları uçurdu

Başkanlık ve erken seçim tartışması doları uçurdu

Geride bıraktığımız haftanın en önemli konusu hiç kuşkusuz doların 3.1150 seviyesine çıkarak tarihi rekor kırması oldu. TL karşısında gelmiş geçmiş en yüksek seviyeye çıkan doların alevlenmesinde Başkanlık sistemi ve erken seçim tartışmaları önemli rol oynadı. Bunlara Musul belirsizliği ve Moody’s not indirimi kaynaklı fon çıkışları da eklenince TL dibe vururken doların rekorlar kırdığı görüldü.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye notunu düşürmesiyle 20 Temmuz’da 3.0970 ile tarihi zirveyi test eden dolar / TL kuru, o günden bu yana 2.92 – 2.97 bandında seyrederken başkanlık tartışmalarının ardından adeta uçuşa geçti. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği, Başbakan Binali Yıldırım’ın da önceki gün ‘TBMM gündemine getireceğiz’ dediği başkanlık tartışmasının ardından 3.0970 ile tarihi zirveyi test eden dolar perşembe günü 3.1148 lira ile yeni tarihi zirveye tırmandı. Gün içindeki kâr satışları sonrası dolar 3,10 liradan işlem gördü. Euro da 3.4204 lira düzeyine kadar çıktı.

Moody’s’in eylül ayında Türkiye’nin notunu indirmesi, Fitch’in de aynı adımı atabileceği ve FED’in bu yıl içinde faiz artırımına gideceği beklentisi de dolardaki yükselişi etkileyen etkenler arasında yer alıyor.

Görüşüne başvurulan bir finans uzmanı, doların hem iç hem dış nedenlerden yükseldiğine işaret ederek “İlginç olan yurt dışında FED faiz artıracak temalı bu yükselişte Türkiye dışındaki diğer gelişen ülkeler daha dirençli. Brezilya ve Güney Afrika gibi bizimle aynı sepette bulunan ülke paraları dolara karşı değer kazanırken Türkiye olarak biz bu durumdan yararlanamıyoruz. 15 Temmuz, Moody’s, Merkez Bankası (MB) faiz indirimleri ve OHAL’in süresine ilişkin belirsizliklere ek olarak başkanlık referandumu ve takiben gerçekleşmesi olası başkanlık seçimi ajandası gibi unsurların hepsi bir araya gelerek doları tetikledi.” dedi.

Bir başka finans uzmanı da, olası bir başkanlık sistemine geçişte referandum ihtimalinin belirmesinin piyasalar üzerinde ilave bir risk unsuru yarattığını belirterek, “Dolar/TL’de 3.10 seviyesi görüldü. Normal şartlarda bu seviyeden artık aşağı dönüşü bekliyor olmamız lazımdı. Ancak, referandum ihtimalinin gündeme oturması tüm beklenti setini değiştirdi. Sadece, önümüzdeki belirsizlikleri dikkate alıp, bunlara bir de referandum unsurunun eklenmesi nedeniyle bekle-gör stratejisi izlemenin daha dengeli bir piyasa duruşu anlamına geleceğini tahmin ediyoruz” yorumunda bulundu.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Başkanlık ve erken seçim tartışması doları uçurdu”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi Kartı ile Afrikada Çocuk Okutmak Bağış Burs Vermek

Afrika her zaman sorunlu bir kıta. Açlık, yoksulluk ve savaşlar bitmek bilmiyor. Afrikalı çocuklara, özellikle savaşlardan kaçan ve babasız olan...

EnPara Ayda 187 Liraya 5000 Lira Kredi

EnPara 'açık açık söylüyoruz' diyor ve ayda 187 Liraya 5000 Lira kredi veriyor. Kıllanan Adam'ın son kredi kampanyasının tanıtımları televizyon...

Kapat