Bayram Sonrası ve 2016 İçin Dolar Tahminleri

Finans dünyasında verilen Kurban Bayramı arasının sonuna gelinirken uzun tatil sonrası Amerikan Dolarının hangi seviyeye çıkacağına yönelik tahminler de hız kazandı. Türkiye ekonomisi için dördüncü çeyrek tahminlerini açıklayan uzmanlar, aynı zamanda 2016 yılı için öngörülerini dile getirmeye başladılar.

Çok çeşitli tahminler var ama hepsinin ortak noktası, Amerikan Dolarının Türk Lirası karşısında hızlanarak yükseleceği ve 2016 yılında 3.65 ile 3.85 Lira arasında bir seviyeye çıkacağı… Bu konuda “4 Lira olur” şeklinde tahminler de var ama onlar henüz azınlıkta bulunuyor. Doların Lira karşısında 2.70’lere kadar düşeceği tahminini yapan ise neredeyse hiç yok diyebiliriz.

Bayram tatilinin dokuz günlük süreye yayılması, yabancıları TL’ye geçerek bayram süresince yüksek TL faizinden yararlanmaya yöneltti. Vatandaşın bayram harcamaları için dolar bozdurması da buna eklenince dolar düşme eğilimine girdi şeklinde bir izlenim doğdu. Türk medyası, özellikle ekonomi kanalları TL’deki değer kaybının sonuna gelindiğine işaret eden yayınlar yapmaya başladılar. Türk medyasına göre FED’in faiz arttırmaması, azalan terör eylemleri, Ali Babacan’ın yeniden aday olması, yeniden tek parti ya da mecburi bir koalisyon hükümeti gibi beklentiler doların hızını kesti.

Hayaller böyleydi ama gerçek başka türlü oldu. Türkiye’nin aynı sepette yer aldığı Brezilya Reali, Güney Afrika Randı gibi para birimleri her gün ortalama yüzde 1.5 değer kaybetmeyi sürdürdü. Brezilya Reali 4.15’li seviyelere kadar ulaştı. Bu nedenle çok sayıda analist bayramdan sonra TL’nin değer kaybetmeyi sürdürmesini, kısa vadede 3.10’lu seviyeleri aşmasını bekliyor.

Buna karşılık Türkiye finans medyasının olumlu hayalleri devam ediyor. Seçim sonrası mutlaka bir koalisyon kurulacağı, tek parti iktidarına çok az mesafenin kaldığını gösteren anketler, terör olaylarının da azaldığından dem vurarak Türk Lirasına destek vermeye gayret ediyorlar. ancak Haziran seçimleri öncesi yayınlanan ve “yine tek parti devam edecek” diyen anketlerin yanlış çıkması, yabancı yatırımcıya artık güven vermiyor. Dolayısıyla Türk Lirası bütün olumlu haber yayma çabalarına rağmen baskı altında tutmaya bayramdan sonra da devam edeceğe benziyor.

TL’nin bayram sonrası uzmanlarca ilk etapta 3.10’lu rakamları denemesi bekleniyor. Kasım ayına kadar TL’yi 3’ün altında tutma çabası işe yaramayacak gibi… 29 Ekim tarihinde yapılacak yeni FED toplantısı pariteye dolar yönünde olumlu yansıyor. Gergin ortamda girilecek seçimler ve yine bir hükümet çıkmama ihtimali dolara hiç görülmemiş yeni seviyeler yaşatabilir. Ancak herşeyin yolunda gitmesi durumunda bile 2016 içinde ya da sonlarında doların 4 TL’ye yaklaşması bekleniyor. Ödenmesi gereken kısa vadeli dolar borcu özel sektörün başını ağrıtmaya devam ediyor. Exotic adı verilen gelişen ülke para birimlerindeki önlenemez düşüş, “TL neden bu akımdan ayrı kalsın?” düşüncesi yaratıyor.

Eklenmesi gereken bir diğer nokta ise bir ya da iki yıl içinde USD Euro paritesinin dolar lehine yüzde 20 değer kazanmasının bekleniyor olması. Bu da 1 doların 1.15 euro seviyelerine gelmesi demek. Yani doların euro’dan daha güçlü seviyeye gelmesi… Bu nedenle bir yıl ve üzerinde döviz yatırımı yapmak isteyenlerin euroyu değil doları tercih etmesi öneriliyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Bayram Sonrası ve 2016 İçin Dolar Tahminleri”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Garanti Bankası Yüzde 1.19 Faizli Yaz Kredisi

Garanti Bankası'nın her yaz mevsiminde müşterilerine sunduğu Yaz Kredisi kampanyası, bu yıl da her zaman olduğu gibi uygun faiz oranlarıyla...

Akbank Sonbahar 2015 Kredisi – Ayda 434 TL Taksitle

Akbank'ın tüm müşterileri için hazırladığı "Ayda Sadece 434 TL Taksitle Sonbahar Kredisi" kampanyası uzun bayram tatilinin bitişiyle birlikte start aldı....

Kapat