BES için para biriktirmenin kolay ve pratik yolları

BES için para biriktirmenin kolay ve pratik yolları

Bugünlerde kısaca BES olarak bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi çok konuşulur oldu. Özellikle de 45 yaş altındaki çalışanların sisteme otomatik katılımıyla birlikte herkes ikinci emekliliğin nasıl olabileceğini konuşmaya başladı.

BES için ödenen her 100 TL primin 25 TL devlet katkısı getiriyor olması, belki de sistemin en cazip görünen yanlarından birisi olarak öne çıkıyor. Bir başka deyişle ayda 500 TL BES primi ödeyenler, 125 TL tutarında devlet katkısı kazanıyor ve birikimleri otomatik olarak 625 TL’ye çıkıyor.

BES sistemi ilk bakışta oldukça cazip gibi duruyor ama enflasyonun bu denli yüksek olduğu Türkiye gibi bir ülkede her ay 500 TL birikim yaparak BES primi yatırmak o kadar kolay mı? Zaten insanlar da sisteme katılmak için en çok bu yüzden duraksıyorlar. “Aylık gelirim belli, ev kirası var, ödenmesi gereken taksitler var, kredi taksitleri var, çocuğun okul masrafları var” derken bu işe olmaz gözüyle bakanların sayısı hayli fazla…

Öncelikle hemen belirtelim. Ayda 500 TL örneğini verdik ama isterseniz ayda 200 TL veya sadece 100 TL ile de BES sistemine katılabilir, her ay düzenli prim ödemeye başlayabilirsiniz. BES sisteminden çıkmak o kadar da zor değil… Primleri ödeyemeyecek bir durum ortaya çıkarsa hemen çıkabilirsiniz. Ancak beş yıllık süre dolmadan çıkarsanız sadece prim olarak yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz. Beş yıldan önce sistemden çıkanlar için devlet katkısı ödenmediğini hemen belirtelim.

BES sistemini kısaca özetledikten sonra şimdi her ay belli bir miktar para biriktirmenin kolay ve pratik yollarından söz edelim. Merak etmeyin, “Hemen bir kumbara edinin” gibi geleneksel yollardan söz etmeyeceğiz. Aşağıdaki maddelere şöyle bir göz atarsanız para biriktirmenin o kadar da zor olmadığını, hayatınızı kabusa çevirmeden de birikim yapılabileceğini göreceksiniz.

Hedef Birikim Miktarı Koyun

Para biriktirmenin en kolay yollarından biri tam olarak ne kadar biriktirmek istediğinizi bilmektir. Motivasyon için belli bir zaman için birikim hedefleri koyabilirsiniz. BES sistemine katılmak için 500 TL prim ödemek mi istiyorsunuz? İşte size her ay belli bir miktar biriktirmek için önemli bir hedef…

Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak kesinlikle kolay değil ama eğer günde bir paket içiyorsanız, sigaraya aylık 300 TL harcayacağınıza bu parayı kolayca biriktirebilirsiniz. Böylece hem daha sağlıklı bir yaşam sürüp hem de BES priminizi kolay yoldan ödeyebilirsiniz. Unutmayın ayda 300 TL tutarında BES primi ödemesi, size ileride ikinci emeklilik geliri sağlayabilir.

Tatilinizi Evde Yapın

Uzak yerlere gidebilmek için vereceğiniz binlerce liralık uçak biletleri yerine, evinizde ya da yazlığınızda arkadaşlarınızla eğlenceli ve rahatlatıcı bir tatil yapabilirsiniz. Beş yıldızlı otellere veya tatil köylerine hiç gerek yok. Eğer gerçekten yaşadığınız yerden biraz uzaklaşmak istiyorsanız ve arabayla gidemeyecekseniz, uçak biletinizi daha önceden ucuza almaya, otel için de erken rezervasyon indiriminden yararlanmaya çalışın.

Biriktirmek İçin Harcayın

Evdeki özellikle elektronik kullanım masrafları ne yazık ki yüksek oluyor. Ama iyi haber şu ki, konforunuzdan taviz vermeyerek bu masrafları azaltabilirsiniz. Örneğin akkor lambalara göre 10-15 kat daha uzun ömürlü olan ve sadece 40 watt’la daha fazla ışık üreten floresan lambaları kullanabilirsiniz. Floresan lamba önce size daha pahalı gelse de, uzun ömrü düşünüldüğünde daha karlı çıkabilirsiniz. Bunun gibi başka enerji tasarruflu eşyalar kullanarak önemli tasarruflar sağlayabilirsiniz.

Daha Az Kullanın

Isıtıcınızın derecesini 10° C azalarak enerji harcamalarınızdan yüzde 5’e kadar tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca kullanmadığınız şarjları fişinden çekerek de enerji faturanızın daha düşük gelmesini sağlayabilirsiniz.

Öğle Yemeğinizi Hazırlayın

Kolayca para biriktirmenin bilinen bir yolu da her günkü harcamadan kesmektir. Eğer işteyken yemek almak size 15 liraya, ama evden getirmek 5 liraya mal oluyorsa, evden getirerek ayde 300 TL, yılda 3.600 TL tasarruf edebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesabı veya BES Hesabı Açın

Birikimim yapmayı hedeflediğimiz banka hesabımızı vadesiz hesabımızdan ayrı tutmak birikimimden para almayı azaltabilir. Bunun için de en iyi yol bankada vadeli mevduat hesabı veya BES hesabı açtırmak… BES hesabı için yatırdığınız primi ay içerisinde unutun, öyle bir para yok, hiç de olmadı zaten…

Harcamanızı Yıllık Miktara Çevirin

Eğer atıştırmalık için iş yerindeki otomata her hafta 20 TL veriyorsanız, bu yıllık olarak 1.000 TL bütçenizden ayrılan para demektir. “Haftada 50 TL’den ne olacak?” diye düşünmeyin, olayı yıllık bazda düşünün. Yıllık düşününce küçük bir alışkanlığın size ne kadar pahalıya mal olduğunu görebilirsiniz.

Ben Bunları Asla Yapamam Diyorsanız…

Yapamayacağınızı düşünüyorsanız yapılabilecek bir şey de yok demektir. İş yerindeki arkadaşlarınız BES sistemine girdi diye onlara özenmeyi bırakın. BES’i unutun gitsin. SGK’dan alacağınız bir emeklilik neyinize yetmiyor ki…

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “BES için para biriktirmenin kolay ve pratik yolları”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Bireysel İhtiyaç Kredisi İçin 72 Ay Vadeli Yapılandırma Geldi

Bireysel ihtiyaç kredilerinde ödenememe sorunu tarihe karışıyor. İhtiyaç kredisi borcu olanlar şimdi 72 ay vadeli olarak yapılandırma geldi. Eylül ya...

Bayram haftasında parasını dolara yatıran yine kazandı

Kurban Bayramı tatilini de kapsayan geçen hafta dolar yüzde 0,24 değer kazandı. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu...

Kapat