BES’te 2 ay sabredene 1.000 TL gerçekten var mı?

BES'te 2 ay sabredene 1.000 TL gerçekten var mı?

13 milyon çalışanı kapsayan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım uygulaması 1 Ocak 2017 günü başlıyor. Çalışanlar bu sisteme otomatik katılacak, dolayısıyla zorunlu katılım olacak, ancak 2 ay içinde çıkma hakkı tanınacak. Cayma hakkını kullanmayanın hesabına ise bin lira ek devlet katkısı yatacak.

22 Ekim Cumartesi günü büyük gazetelerle internet sitelerinin en üstünde “2 ay sabret, 1.000 TL al” şeklinde bir haber vardı. Habere göre, 2 ay sonunda BES’ten cayma hakkını kullanmayan herkes 1.000 TL sahibi olacaktı. Sitemizin takipçileri en çok bu soruyu sordular: “1 Ocak günü maaşımdan zorunlu BES kesintisi başlayacak. 2. ayın sonunda cayma hakkım varmış, ama cayma hakkımı kullanmazsam devletin hesabıma hesabıma yatıracağı doğru mu?” sorusunun ardı arkası kesilmedi. Bu yazımızda bu soruyu yönelten takipçilerimize lafı dolandırmadan net cevap vermek istiyoruz.

Evet, haber de, haberin başlığı da doğru… İkinci ayın sonunda, yani 1 Mart 2017 günü BES’ten cayma hakkını kullanmayan her çalışanın hesabına devlet tarafından 1.000 TL yatırılacak. Buraya kadar doğru ama gözlerden saklanan bir de ikinci bölüm var. Çalışan bir kişinin hesabına yatacak bu 1.000 TL’yi çekmesi ve harcaması mümkün olmayacak. 1.000 TL’yi çekme hakkını ancak 10 yıl sonra kullanabilecek.

Üstelik bu 10 yıllık süre sadece 45 yaşında olanlar için geçerli… 45 yaşın altında olan, örneğin 30 yaşında olan bir çalışan ise 1.000 TL’yi çekebilmek için 56 yaşına kadar, yani 26 yıl beklemek zorunda olacak. Kısacası “Ben BES’ten çaymadım. Sistemde kaldım” diyenin hesabına para yatacak ama en az 10 yıl o parayı çekemeyecek.

Şu anda çalışma hayatının içinde oolan 13 milyon insan, 1 Mart 2017’ye kadar bu kararı vermek durumunda… Herkes kendi kararını verir, kimisi siistemde kalmayı tercih eder, kimisi ise caymayı… Devlet de sistemde kalmayı teşvik için 1.000 TL gibi cazip bir avantaj sunmuş. Ancak medyanın bunu “İki ay sabredene 1.000 TL” gibi yanıltıcı başlıklarla vermesi ne kadar doğrudur ve ne kadar ahlakidir, takdiri sitemizin ziyaretçilerine bırakıyoruz.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “BES’te 2 ay sabredene 1.000 TL gerçekten var mı?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Halk Bankası Kendi Küçük Avantajı Büyük Mini Kredi

Halk Bankası, bugünlerde nakit sıkıntısı çekenler için yeni bir kredi kampanyası başlattı. Darbe girişimi sonrasında yaşanan kısa süreli belirsiz ortamda...

Emekliye banka promosyonu ödemesinde son durum

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı bugünlerde banka promesyonu açıklamasında... SGK ile bankalar arasında uzun süredir yürütülen görüşmelerin bugünlerde sonuçlanması halinde bu,...

Kapat