Borç yapılandırma için bankalar çok istekli değil…

Kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borçlarının 72 aya kadar yapılandırılmasına ilişkin yönetmelik 27 Eylül’de yürürlüğe girdi ama bankaların yapılandırmaya çok istekli olmadığı gözleniyor.

Borcunu yapılandırmak için banka şubelerine akın eden vatandaşlar,
birçok bankanın adeta köşe bucak kaçtığından, aynı tutumun kredi kartı borç yapılandırmasında da sergilendiğinden yakınıyorlar. Kredi işlemleri ve kredi kartları hakkında yönetmelik yayınlanmasına rağmen bu yönetmeliği dikkate alınmadığı, hatta gazete ve televizyon kanallarının uydurması olduğunu ileri süren bankacılar olduğu belirtiliyor.

72 ay vade fırsatı sayesinde birikmiş borcundan kurtulma umuduyla banka şubelerinin dolduğu, ancak kendilerine yeterli ilgi gösterilmediğini ifade eden vatandaşların dile getirdiği gözlemleri şöyle aktarabiliriz,

“Bankalar yapılandırmaya yanaşmıyor. Kart borcunun asgari ödemesini yaparak günü kurtarmaya çalışan insanlarız. Yüksek faiz girdabında çırpınırken hükümetin gündeme getirdiği yapılandırma müjdesiyle umutlandık. Yapılandırma konusunda her banka farklı davranıyor. Bazı bankalar, ‘kredi borcunuzu geciktirin o zaman yapılandırabiliriz’ derken bazıları sadece temerrüde düşmüş borçları 48 aya kadar yapılandırabiliriz’ diyor. Bir bölümü de temerrüt hali oluşmamış canlı krediler için yapılandırma olduğundan dem vuruyor. Vatandaşın o anki durumuna göre cevap verilerek kapıdan geri gönderiliyor. Kendilerine başvuran borçlu insanlara kapıyı gösteren bankaların bu tavrı tüketici ve rekabet hukukuna aykırı.”

Bankaların kara listesinde bulunan milyonlarca borçlu vatandaşın Yapılandırma sayesinde kara listeden çıkma imkanı bulacağı biliniyor. Tüketiciye destek veren kuruluşlar, yapılandırma halinde finans sektörünün batmış ve batması muhtemel alacaklarını tahsil edebileceğine işaret ediyorlar. Ancak banka yetkililerinde yapılandırma konusunda gözle görülür bir istek yok.

Resmi rakamlara göre şu anda vatandaşın bankalara olan 257 milyar liralık kredi stoku yapılandırma kapsamında bulunuyor. Bu bedeller tahsil edilmiş olsa bankaların zarar hanesine atılmamı diye bir sorun kalmayacak. Devletin de vergi açısından kazancı olacak. Daha da önemlisi borcundan ötürü huzursuz ve başı eğik milyonlarca vatandaş borcundan kurtulmanın mutluluğunu hissedecek.

Örneğin, 7.000 TL civarında banka borcu bulunan asgari ücretli bir vatandaş, 72 ay yapılandırma fırsatından yararlanabilse faiziyle aylık 150 – 160 TL gibi taksitlerle borcunu kapatma imkanına kavuşacak. Her ne kadar serbest piyasa ekonomisi kuralları benimsenmişse de Anayasada işaret edilen sosyal hukuk devleti olmanın gereği, yayınlanan yönetmeliğin bir an önce hayata geçirilmesi toplumsal huzur ve refaha katkı sağlayacak.

Bu noktada BDDK’nın çok iş düşüyor. BDDK’nın hemen devreye girerek yönetmelikte yer alan hususların bankalar tarafından titizlikle uygulanmasını gerçekleştirecek adımları atması gerekiyor. Örneğin şu anda 72 aylık borç yapılandırma konusu tamamen bankaların tercihine bırakılmış durumda… Bunun yerine vatandaşın tercihine bırakılması bir anda tabloyu değiştirebilir.

2 thoughts on “Borç yapılandırma için bankalar çok istekli değil…”

  1. 72 ay yapılandırma için bankalara müracaat ettiğimde bunun sadece iki ay ödeme yapamayanlar için uygulanacağını kredi taksitlerini vaktinde ödeyenlere uygulanmayacağını söylediler. Resmi Gazetede yayınlanan kanunda böyle bir şey yok. Birde ödeme yapanı cezalandırmak anlamına geliyor. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İş Bankası Günde 6 Liraya Yaza Özel Kredi Kampanyası

İş Bankası'nın Günde 6 Liraya Yaza Özel Kredi Kampanyası başladı. 16 Temmuz günü start alan kampanyanın 10 Ağustos 2016 akşamına...

Kurban Bayramı’nda Cuma Günü Bankalar Açık mı?

Kurban Bayramı 12 Eylül Pazartesi günü resmen başlıyor. Dört günlük Kurban Bayramı bu yıl 13 Eylül Salı, 14 Eylül Çarşamba...

Kapat