Borsada satış baskısı daha ne kadar devam edecek?

Borsada satış baskısı daha ne kadar devam edecek?

Borsa İstanbul, Kurban Bayramı tatili sonrası yeni döneme yüzde 1’in üzerinde değer kaybıyla başladı. 9 günlük tatilin 16 Eylül Cuma gününe denk gelen tek seansında güne pozitif başlayan Borsa İstanbul düşüşe geçti. Borsa İstanbul 100 endeksi gün kapanışında 1.033 puanlık düşüşle 76 bin 020 puandan işlem gürdü. Hisse senetleri yüzde 1.34 oranında değer kaybetti.

BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,47 değer kaybederek sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 76.688 puandan girdi. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,42 değer kazandı, holding endeksi yüzde 1,26 düşüş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 6,89 ile madencilik, en çok gerileyen ise yüzde 2,21 ile metal ana sanayi oldu.

Finans uzmanları Borsa İstanbul’da satış baskısının devam ediyor olmasını Avrupa tarafında da endekslerdeki satış baskısına bağlıyorlar. Ancak Türkiye Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta yeniden faiz indirecek olmasının da endeks üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekiyorlar. Mevcut satış baskısının önümüzdeki hafta da devamı halinde Borsa İstanbul’un 76 bin seviyesinin altına kayabileceğini öngörüyorlar. Bu seviyeden düşük hacimle tepki hareketleri beklenebileceği düşünülüyor. Endekste yeniden 77.000 aşılmadığı sürece, mevcut durumda yeni alım yapılmaması gerektiğinin altı çiziliyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Borsada satış baskısı daha ne kadar devam edecek?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
KPSS Saati Kaç Oldu? Sınav Sabah Kaçta Başlıyor?

KPSS sınavı saati için son dakikada bir açıklama geldi. 2016 yılı KPSS sınavının başlangıç saati değişti. Daha önce sabah 9.30...

Başkanlık Sistemi Kredileri Olumlu Etkiler mi?

Başkanlık sistemi son günlerde her platformda yoğun olarak tartışılıyor. Özellikle de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlık referandumunu gündeme getirmesiyle...

Kapat