Bugün Bankalar Öğleden Sonra Açık mı?

Bugün (28 Ekim 2016 Cuma) saat 13:00’ten itibaren Cumhuriyet Bayramı resmen başlıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yarın akşama kadar tüm Türkiye’de devam edecek.

Cumhuriyet Bayramı hazırlıkları devam ederken bugün öğleden sonra bankalarla devlet dairesinde çalışma saatlerinin nasıl olacağı merak ediliyor. Konuyla ilgili olarak resmi kurumlardan net bir açıklama gelmemesi de kafaları karıştırıyor. Tam gün mü çalışılacak, yarım gün mü çalışılacak sorusu özellikle bankalarda ve devlet dairelerinde işi olan vatandaşı kararsız bırakıyor.

Bu sorunun net ve kesin cevabını bulmak için Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’a bakmak yeterli… Çünkü bir takvim gününün resmi tatil olup olmadığı bu kanuna göre belirleniyor. Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’un 1. maddesinde 29 Ekim’in nasıl kutlanacağına dair şöyle bir metin var:

“Madde 1 – 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00′ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.”

İlgili kanunda da belirtildiği üzere bugün, yani 28 Ekim Cuma günü saat 13:00’ten itibaren 1 buçuk gün süreyle resmi tatildir. Resmi tatil bugün öğle sonrasındaki yarım günlük süreyi de kapsadığı için bankalar ve devlet daireleri kapalı olacak. Bankalarda bugün sadece öğleye kadar işlem yapılacağını göz önüne alarak banka şubesine gideceğiniz saati buna göre ayarlamanızda yarar var. Çünkü işinizin öğleden sonraya kalması halinde pazartesi gününe kalmış olacak. Herhangi bir faiz cezası söz konusu olacaksa bu cezanın işleyeceğini bilmeniz gerekiyor.

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Bugün Bankalar Öğleden Sonra Açık mı?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Konut Kredisi çekmek için acele etmeyin, 21 Eylülü bekleyin

Bankalar geçen ay başta konut kredisinde olmak üzere faiz indirimine başladı ancak indirimin arkası gelmedi. Sebebi ise maliyet. Merkez Bankası,...

Finansbank Ayda 212 TL’ye 5000 TL Kredi Finansçıdan

'Kredi Finansçıdan alınır' diyen Finansbank ayda 212 TL taksitle 5.000 TL kredi kullandırıyor. Kredi kampanyasında dileyenler 3 ay erteleme seçeneğini...

Kapat