Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı beklenen ilgiyi görmedi

Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı beklenen ilgiyi görmedi

Hükümetin bu yıl başlattığı Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı uygulamalarına yeteri kadar başvuru olmadı. 18 Nisan’da başlatılan Çeyiz Hesabı için 13 bin civarında hesap açılışı olurken 26 Ağustosta yürürlüğe giren Konut Hesabı için ise sadece 1.000 kişinin hesap açılışı yaptığı bildirildi. Çeyiz Hesabı için 70 bin ile 100 bin arası, konut hesabı için ise 50 bine yakın hesap açılışı bekleniyordu.

İlgi azlığının sebebi olarak, her iki uygulamanın da yaz sezonuna rastlaması, dokuzar günlük iki bayram tatili yaşanması ve ülkede meydana gelen darbe girişiminin yarattığı belirsizlik gösteriliyor. Sonbahar ve kış aylarında vatandaşın her iki projeye de ilgi göstermesi bekleniyor.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Hükümet, yaptığı düzenlemelerle 27 yaşın altında olup da evlenmeyi düşünen gençler için Çeyiz Hesabı, ev almak isteyen her yaştaki vatandaş için de Konut Hesabı ile maddi destek yolunu açtı. Düzenlemeye göre bankada açtığı hesapta en az 3 yıl düzenli birikim yapanlara çeyiz ve konut katkısı ödeneceği duyurusu yapıldı.

Evlenmek isteyen gençlere devlet katkısı getiren Çeyiz Hesabı’na uygulamanın başladığı 18 Nisan’dan bugüne kadar 13 bin civarında kişi katkıdan yararlanmak için çeyiz hesabı açtı. Bu hesapta şu ana kadar biriken miktar 6.5 milyon lira civarında bulunuyor.

Çeyiz Hesabı açarak devlet katkısı almak isteyenlerin 27 yaşından önce ilk evliliğini yapması ve evlilik tarihinden önce en az 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapması gerekiyor. Ödeme süresi 36 – 47 ay olanlar birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin 223 lirayı geçmeyecek); 48 – 59 ay olanlar yüzde 15’i (ödenecek tutar 4 bin 751 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20’si (ödenecek tutar 5 bin 279 lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alabilecek.

Konut Hesabı Nedir?

İlk defa ev alana devlet katkısı verilmesini sağlayacak olan ve 26 Ağustos’ta başlayan Konut Hesabı’na başvuru sayısı ise 1.000 civarında gerçekleşti. Uygulama ile, bankada en az 3 yıl düzenli birikim yapıp ilk evini alanlara devlet katkısı ödeniyor. Ödeme süresi 36 – 47 ay olanlar birikim tutarının yüzde 15’i (en çok 13 bin lira); 48 – 59 ay olanlar yüzde 18’i (en çok 14 bin lira); 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20’si (en çok 15 bin lirayı geçemeyecek) kadar devlet katkısı alacak.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Çeyiz Hesabı ve Konut Hesabı beklenen ilgiyi görmedi”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Finansbank ile Tanışma Kredisi – SMS 5030 ile Kolay Başvuru

Bugüne kadar Finansbank şubelerine hiç uğramadıysanız, Finansbank ile herhangi bir ilişkiniz olmadıysa bu yazı sizi yakından ilgilendirebilir. Bundan sonrasında Finansbank...

Ayda 549 TL’ye 15 bin TL Kredim Akbank’ta

Akbank'ın 3 Ay Ertelemeli Kredi fırsatları devam ediyor. Akbank'ta!​ Nakit ihtiyacının karşılanması için pratik kredi çözümleri sunan Akbank, ŞUbat ayı...

Kapat