CHP’nin 1 Kasım Asgari Ücret Vaadi Yine 1.500 Lira

CHP'nin 1 Kasım Asgari Ücret Vaadi Yine 1.500 Lira

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Kasım için seçim bildirgesini açıkladı. Seçim bildirgesindeki ekonomik vaatler arasında 7 Haziran’daki gibi yine asgari ücretin net 1.500 TL olması, emekliye iki maaş ikramiye, vatandaşın bankalara borcunun yüzde 80’inin silinmesi, aile sigortası ve taşeron işçi olarak çalışanların kadroya alınması dikkat çekiyor.

CHP’nin 7 Haziran seçimlerinin “ana omurgası” olarak adlandırılan emekliye dini bayramlarda birer maaş ikramiye sözü bu bildirgede de yer alırken Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye sözü yine verildi. Ayrıca emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payının kalkacağı bildirildi. Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek priminin de kalkacağı belirtilen bildirgede, emekliler arasındaki eşitsizliğin giderilmesi için intibak yasasının çıkarılacağı vurgulandı.

CHP, önceki seçim bildirgesinde yer alan asgari ücret oranını korudu. CHP bu seçimde de yine asgari ücretin vergilerden arındırılmış net 1.500 TL olacağını bildirdi. Asgari ücretin her yıl enflasyon farkı ve ekonomik iyileşmeye bağlı olarak artacağını açıklayan CHP, kamuda alt işveren ve rödovans uygulamasına son verilerek, tüm taşeron işçilerin kadrolu olacağı açıklandı.

CHP, 7 Haziran seçimlerinde çiftçi için açıkladığı 1 buçuk liralık mazot fiyatını revize ederek enflasyona uyarladı ve 1 lira 80 kuruşa çıkardı. Tarım sektöründe çalışanların sosyal güvenlik primlerinin 30 yaşına kadar devlet tarafından destekleneceği belirtildi. İş yaşamında güven ve istikrar ortamının sağlanacağını belirten CHP, her yıl 1 milyon kişiye yeni iş imkanının yaratılacağı sözünü verdi.

CHP’nin önceki seçimlerde de vaatleri arasında bulunan aile sigortası uygulamasına, bu bildirgede de yer verildi. Sigorta ile mevcut sosyal yardımların iki katına çıkarılacağını belirten CHP, hiçbir hanenin gelirinin aylık 720 liranın altında olmayacağını vurguladı. Bildirgede, 20 milyon olduğu iddia edilen yoksula, sosyal destek verileceği kaydedildi.

CHP iktidarında isteyen herkesin konut sahibi olabileceği vurgulanan bildirgede, TOKİ’nin yapacağı sosyal konutlardan arsa ücreti alınmayacağı ve maliyetin yüzde 40 oranında düşürüleceği sözü verildi. Ev sahibi olamayanların yaşı ve geliri ne olursa olsun arsa maliyetsiz, peşinatsız, uzun vadeli kredi avantajı ile aylık 277 TL taksitlerle ev sahibi olabileceği belirtildi.

Tags : , , ,

0 thoughts on “CHP’nin 1 Kasım Asgari Ücret Vaadi Yine 1.500 Lira”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Çalışmayan Esnafa İstirahat Parası Nasıl Alınır?

Hükümetin yaptığı son düzenlemelerle çalışmayan esnafa istirahat parası ödenmesi gündeme geldi. Bundan böyle iş kazası veya meslek hastalığından dolayı çalışmayan...

Konut Almadan Önce Bu 5 Maddeye Dikkat

Konut almak büyük karar... 5 yıl, belki 10 yıl boyunca o konutun taksitlerini ödeyeceksiniz. Bütçenizin önemli bir bölümü konut kredisi...

Kapat