Cumartesi Günü Çalışan Banka Var mı? Haftasonu Açık Banka

Haftasonu tatili çoğu sektörde ve işyerinde pazarla sınırlı olduğu için bankaların hangi günler açk olduğu kafaları karıştırıyor. Ülkemizde 2 günlük hafta tatili yapanlar azaldı, gerek esnaf gerekse dğer işyerleri haftada genel olarak 6 gün çalışıyor. Bu da cumartesi günleri açık olan banka ihtiyacı yaratıyor.

Cumartesi günleri bankaların açık olması, en azında yarım gün çalışması büyük bir ihtiyaç. Ama şu anda maalesef cumartesi günü açık olan bir banka yok. Bir dönem cumartesi günü yarım gün mesai düşünülmüş ve denenmişti. Ancak bu daha sonra uygulamadan kaldırıldı.

Bankaların cumartesi ve pazar günü çalışmıyor. Bankanın özel bir banka olması da bir değişiklik yapmıyor. Gerek özel sektör, gerek kamu bankası olsun tüm bankalar haftada 5 gün hizmet veriyorlar ve cuma günü akşamı kapanıyorlar. Banka şubeleri pazartesi sabahına kadar kapalı oluyor ve işlem yapmıyorlar. Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, TEB, ING Bank, Şekerbank, Finansbank, Denizbank gibi tüm özel sektör bankaları cumartesi ve pazar günleri kapalı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi devlet bankaları da cumartesi ve pazar günleri hizmet vermiyor. Katılım bankaları ve finans kuruluşları da haftasonu iki gün tatil yapıyorlar.

İnternetin gelişmesi ve elektronik bankacılığın yayılmasıyla cumartesi ve pazar günü ATM’lerden ya da bankaların internet şubelerinden bankacılık işlemleri yapmak mümkün. Para çekme, para yatırma, fatura ödeme, havale ve EFT gibi işlemler bu mecralarda yapılabiliyor. Ancak hafta sonu ve resmi tatil günlerinde yapılan bazı bankacılık işlemlerinin işleme girmesi için resmi mesai saatlerinin başlaması gerekiyor. Örneğin gece ya da cumartesi pazar günü yaptığınız bir EFT işlemi geçerli oluyor ancak ilk iş gününün sabahında işleme giriyor ve alıcısına ulaşıyor. Örneğin cumartesi günü yaptığınız bir EFT pazartesi günü işleme giriyor.

Bankaların cumartesi günü en azından yarım gün hizmet vermesi büyük bir ihtiyaç. Çalışma koşullarının değiştiği ve tatil sürelerinin kısaldığı günümüzde bankaların haftada iki gün tatil yapmaları pekçok işi aksatıyor ve geciktiriyor. Bu nedenle bankaların haftada 1 gün tatil yapmaları çağımız koşullarına daha uygun olur gibi gözüküyor.

Kamu kuruluşlarının ve bazı özel sektör şirketlerinin haftada iki gün tatil yapması çalışanlar arasında da çalışma koşullarında adaletsizlik yaratıyor. Çoğu insan günde 12 saat ve haftada 6 gün çalışırken özellikle devlette yaşanan uzun tatiller diğer çalışanlar arasında şikayet konusu olabiliyor.

Tags : , , ,

0 thoughts on “Cumartesi Günü Çalışan Banka Var mı? Haftasonu Açık Banka”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Vakıfbank Kış Kredisi Fırsatı Devam Ediyor

Vakıfbank'ın tüm müşterileri için başlattığı Vakıfbank Kış Kredisi fırsatı devam ediyor. 36 aya kadar uzayan vade seçenekleri, uygun faiz oranları...

Konut fiyatları artışında dünya lideriyiz

Küresel konut fiyat artışında Türkiye'nin önceki yıllarda olduğu gibi yine zirvede yer aldığı açıklandı. 2016'nın ikinci üç aylık döneminde küresel...

Kapat