Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz indirimini yeterli bulmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz indirimini yeterli bulmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe`de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan “Merkez Bankası dün yine bir indirimde bulundu, teşekkür ediyoruz, ama bu yetmez, faizin daha da inmesi lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmanın faizle indirimiyle ilgili bölümünde şu ifadelere yer verdi: “Ekonomide faiz indirimi başta olmak üzere olumlu haberler ardı ardına geliyor” diyen Erdoğan, “Merkez Bankası dün yine bir indirimde bulundu, teşekkür ediyoruz, ama bu yetmez, faizin daha da inmesi lazım. Faizin süratle inmesi lazım, şu anda gidişat iyi, inanıyorum ki daha da inecek. Yatırımın daha da artması için, istihdamın artması, üretimin daha da artması için, rekabetin artması için faizin inmesi lazım. Birilerinin parası üzerinden para kazananların işine gelmiyor, onun için indirmiyorlar. Dünya, gelişmiş ülkeler bunun örneği. Şu anda gidiş iyi, daha da iyi olacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuşmasının ardından piyasalarda hareketlenme meydan geldi. Borsa İstanbul hızla düşerken, dolarda bir miktar yükseliş gözlendi. Konuşma öncesinde 2.93 seviyesinde bulunan Amerikan Dolarının 2.95’i aştığı gözlendi.

Merkez Bankası’nın salı günü yaptığı 25 baz puanlık faiz indirimini piyasalar yeterli bulmuştu. Hatta bazı finans uzmanları, Türkiye’de faiz indirimlerinin sonuna gelindiği, bundan sonraki aylarda bir daha faiz indirimi yapılmayacağı görüşünü savunuyordu. Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın piyasadaki beklenti ile ters düşmesi üzerine İstanbul Borsası cephesinde tam bir sessizlik hakim oldu ve herhangi bir açıklama gelmedi.

Önümüzdeki dönem için stratejisini bir daha faiz indirimi olmayacağı ve yüksek faiz ortamının devam edeceği beklentisi üzerine kuran yatırımcılar, hayal kırıklığına uğrarken yeni bir yön arayışına girdiler.

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz indirimini yeterli bulmadı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İhtiyaç Kredisi çekerken sadece düşük faize odaklanmayın

Faiz sıfır olsa bile sorulması gereken asıl soru şu: Bu krediye gerçekten ihtiyacım var mı? Ekonomi literatüründe çok ünlü bir...

Banka ÂTM’lerine 200 Lira yatırırken dikkatli olun

15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiyi olumsuz etkilememesi için son dönemde toplantı üstüne toplantı yapan bankalar, bir yandan da son günlerde...

Kapat