Darbe Girişimi sonrası en çok altın ve dolar kazandırdı

Türkiye’de geçtiğimiz hafta sonu yaşanan darbe girişimi sonrası Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda % 14 gerilerken, 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı % 5 değer kazandı. Dolardaki artış ise % 7 oldu.

BIST 100 endeksi, hafta içinde en yüksek 81.110, en düşük ise 70.426 puanı gördü. Cuma gününü 71.738 puandan kapatan endekste, haftalık bazda % 14 oranında gerileme gözlendi. Darbe girişiminden sonraki ilk pazartesi günü olumlu seyir izleyerek 81.110 puana kadar tırmandı ama diğer günlerde sabah seansında iyi başlangıç yapsa da, gelen haberlere paralel olarak değer kaybetti.

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta % 5 artarak 129 TL’ye, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da % 5 artışla 863 TL’ye yükseldi. Geçen hafta sonu 202 TL olan çeyrek altının satış fiyatı ise 212 TL’ye çıktı.

Darbe girişimini izleyen hafta boyunca döviz piyasasında sürekli yükseliş trendi görüldü. Doların haftalık kapanışı 3.07 seviyesinden olurken tarihi rekor kırıldı. Euro’da da hareket hiç durmadı ve 33.37 seviyesine kadar yükseldi.

Hafta boyunca bireysel emeklilik fonları % 3, yatırım fonları % 8 değer kaybetti. Kategorilerine göre bakıldığında ise yatırım fonları içinde en fazla kazandıran % 6 ile kıymetli madenler fonları oldu. Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası’nda, ağırlıklı ortalamalara göre çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerin haftalık net getirileri ise % 0,15 ile % 0,24 arasında gerçekleşti.

Rakamlar toplu olarak incelenince darbe girişimini izleyen haftada borsaya, bono ve tahvile yatırım yapanlar ciddi oranda kaybederken dolar, euro ve altına yatırım yapmayı tercih edenler kazandı.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Darbe Girişimi sonrası en çok altın ve dolar kazandırdı”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
İş Bankası Günde 5 TL Taksitle Bayram Kredisi 2017

İş Bankası’nın her yıl düzenlediği geleneksel Bayram Kredisi 2017 kampanyası düşük faiz oranları ve 48 aya varan vadelerle başladı. Bayram...

Milyonlarca esnafa 1.300 Lira Müjdesi

Hepimizin bildiiği gibi, sigortalı çalışmakta olan şçiye işsiz kaldığında gerekli şartları taşıması halinde işsizlik maaşı ödeniyor. Bu ödemeler İşsizlik Sigortası...

Kapat