Devlete memur ve personel alımları donduruldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, NTV canlı yayınında soruları yanıtlarken kamu kurumlarına memur ve personel alımlarının bir süreliğine dondurulduğunu açıkladı. Devlete memur alırken artık cimri davranılacağını belirten Müezzinoğlu, alımların ne kadar süreyle dondurulduğu konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

400 bin iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarının alımı konusuna değinen Bakan Müezzinoğlu, “Kamuya alımları belirli bir süre durdurduk. Esasında kamuyu daraltan diğer dinamikleri yükseltirsek geleceğe daha umutla bakabiliriz.” şeklinde konuştu.

Mehmet Müezzinoğlu, NTV canlı yayınındaki asgari ücretle ilgili sorulara yanıt verirken şunları söyledi: “2016 itibariyle baktığımız en önemli konu başlığı, 1.300 lira olarak ilan ettiğimiz net asgari ücret vergiler dolayısıyla 1.230 liraya kadar iniyordu. Tabii biz bunu kamuoyunun menfaati açısından hükümetimize götürdük. Başbakanımız, niç kimsenin eline geçen para 1.300’ün altında olmayacağını. Maliye Bakanımızın bu kaybı tamamlayacağını söyledi. Bu durumda asgari ücretli hiçbir çalışanın aldığı ücret 1.300 liranın altına düşmeyecek.

Eşinin evladının istediğini her anne baba ister ama bir de reel olan vardır. Ülkenin yatırımı ve istihdamını da büyütmemiz lazım. Ekonominin yatırımına ihtiyacımız var. Terazinin dengelerini bozmamamız lazım. Olabildiğince tasarruflu gideceğiz. Asgari ücret konusunda ilk 6 aylık, sonraki 6 aylık gibi konuşuruz. Ama yıllık da bir durum ortaya çıkarsa masada bunlar konuşulabilir.”

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Devlete memur ve personel alımları donduruldu”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Türkiye’de Dolar Neden Yükseliyor?

Türkiye bugünlerde yine doları konuşmaya başladı. 1 Kasım seçimlerinden sonra bir miktar düşen dolar kurunun yeniden 3 TL seviyesine yaklaşması...

Vakıfbank Kamuya Özel Geleneksel Bayram Kredisi 2017

Vakıfbank'ın her yıl geleneksel hale getirdiği Kamuya Özel Bayram Kredisi kampanyası, cazip faiz oranları ve her kademedeki kamu çalışanına uygun...

Kapat