Devletten Emekliye Avans Var mı? Tutarı Kaç Maaş Olacak?

Emeklilere devletten avans niteliğinde kredi verileceği yolundaki haberler bugünlerde yeniden gündeme geldi. Birkaç ay önce ortaya atılan ancak bir sonuç çıkmayan faizsiz 3 maaş avans ve faizsiz 10 maaş kredi çalışmalarında bu kez sona geldiği söyleniyor. Devletten emekliye avansın ne zaman olacağı yakın zamanda kesinleşecek ve uygulama başlayacak. Avansın tutarı ise belli oldu: 3 emekli maaşı.

Uygulama gerçekleşirse SGK isteyen tüm emeklilere 3 maaş tutarında avans verecek. Bu durumda örneğin 1.500 TL alan bir emekli 4.500 TL avans alabilecek. Avans tutarı emeklinin maaşının yattığı hesaba yatırılacak ya da ek hesap açılacak. Avans almak için maaş taşımak gerekmeyecek.

Avans tutarı 36 ayda geri ödenecek. Ödemeler maaştan kesinti şeklinde kaynakta yapılacak. Avans taksit tutarı kesilerek maaş ödemesi yapılacak.

Emekliye 3 maaş avansın faizsiz olarak verileceği söyleniyor. Bunun yanında masraf ya da ücret adı altında bir kesinti de yapılmayacak. Sıfır faizli 3 maaş emekli avansından tüm emekliler yararlanabilecek. İşçi, memur ya da esnaf emeklilerinin tümü avans için başvuru yapabilecek.

Devletten bir diğer proje de emekliye 10 maaş kredi. Tüm emeklilere kamu bankaları aracılığıyla 10 maaş tutarında, faizsiz ve masrafsız ihtiyaç kredisi verilmesi gündemde olan bir diğer müjde. Emekliler her iki müjdenin de ne zaman gerçekleşeceğini dört gözle bekliyor. Kamu bankaları konu hakkında bilgi almak isteyen emeklilerin yoğunluğuyla dikkat çekiyor. Umarız müjdeler ve vaatler bir an önce hayata geçirilir.

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Devletten Emekliye Avans Var mı? Tutarı Kaç Maaş Olacak?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Kredi Kartı Borcunda 72 Ay Yapılandırma Başlıyor

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenler ya da daha uzun vadeye yaymak isteyenler için bir defalığına mükemmel bir imkan geldi. Mevcut kredi...

KPSS Saati Kaç Oldu? Sınav Sabah Kaçta Başlıyor?

KPSS sınavı saati için son dakikada bir açıklama geldi. 2016 yılı KPSS sınavının başlangıç saati değişti. Daha önce sabah 9.30...

Kapat