Dolar bayram tatilinde alev aldı: 2.95

Dolar bayram tatilinde alev aldı: 2.95

Amerikan Doları bu yıl bayram tatili yapmadı. Dünyada küresel risk iştahının azalmasına paralel olarak uluslararası piyasalarda yükselişe geçti ve 2.95’in üzerini gördü. Türkiye piyasaları bayram nedeniyle kapalı olduğu için içeriye henüz yansımadı ama TL’ye kısa vadeli sıcak para yatırımı yapan yabancıları korkuttu.

Peki neden böyle oldu? Dolar neden tekrar elevlendi? İngiltere’nin AB’den çıkması anlamına gelen Brexit’e ilişkin belirsizliklerin devam etmesi ve petrol fiyatlarının yeniden 50 doların altına inmesi sonrasında yatırımcı risk iştahındaki azalma gözlendi. Bnun sonucu olarak küresel hisse senedi piyasalarında sert düşüş yaşandı. ABD’de New York borsası Dow Jones’un salı gününü düşüşle tamamlaması sonrasında çarşamba sabahı Asya ve Avrupa borsalarında sert satışlar görüldü.

Tüm bu gelişmeler sonrasında dolar endeksi 96,465 ile bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Yurt içi piyasaların Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla kapalı olduğu günde, uluslararası piyasalarda güne 2,93 sınırından başlayan dolar/TL ise yükselişe geçerek 2,95’in üzerini test etti.

Analistler, küresel piyasalarda süregelen endişelerin yatırımcı risk algısı üzerinde negatif etki yarattığını, bunun da dolara olan talebi artırdığını belirterek, dolar/TL için 2,95’in üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 2,96, hatta 2,97 seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor. Dolar/TL için teknik açıdan 50 günlük ortalamasının da geçtiği 2,92 seviyelerinin destek konumunda bulunduğunu aktaran analistler, çarşamba akşamı açıklanacak ABD Merkez Bankası haziran ayı toplantı tutanaklarının takip edileceğini dile getiriyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Dolar bayram tatilinde alev aldı: 2.95”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bankaların SMS ile Kredi Başvurusu Numaraları

Bankalara SMS ile başvuru yapmak çok kolay... Bankalardan ihtiyaç kredisi çekmenin kolay ve pratik yollarından birisi, hiç kuşkusuz SMS hatlarını...

Ohal Sonrası Dolar Ne Olur? Yükselir mi? Kaça Çıkar?

Ohalin ilan edilmesinden sonra Dolar TL kuru 3.09 seviyelerine kadar çıktı. Çoğu ekonomist bunun geçici bir seviye olduğunu söylese de...

Kapat