Dolar bayram tatilinde alev aldı: 2.95

Dolar bayram tatilinde alev aldı: 2.95

Amerikan Doları bu yıl bayram tatili yapmadı. Dünyada küresel risk iştahının azalmasına paralel olarak uluslararası piyasalarda yükselişe geçti ve 2.95’in üzerini gördü. Türkiye piyasaları bayram nedeniyle kapalı olduğu için içeriye henüz yansımadı ama TL’ye kısa vadeli sıcak para yatırımı yapan yabancıları korkuttu.

Peki neden böyle oldu? Dolar neden tekrar elevlendi? İngiltere’nin AB’den çıkması anlamına gelen Brexit’e ilişkin belirsizliklerin devam etmesi ve petrol fiyatlarının yeniden 50 doların altına inmesi sonrasında yatırımcı risk iştahındaki azalma gözlendi. Bnun sonucu olarak küresel hisse senedi piyasalarında sert düşüş yaşandı. ABD’de New York borsası Dow Jones’un salı gününü düşüşle tamamlaması sonrasında çarşamba sabahı Asya ve Avrupa borsalarında sert satışlar görüldü.

Tüm bu gelişmeler sonrasında dolar endeksi 96,465 ile bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Yurt içi piyasaların Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla kapalı olduğu günde, uluslararası piyasalarda güne 2,93 sınırından başlayan dolar/TL ise yükselişe geçerek 2,95’in üzerini test etti.

Analistler, küresel piyasalarda süregelen endişelerin yatırımcı risk algısı üzerinde negatif etki yarattığını, bunun da dolara olan talebi artırdığını belirterek, dolar/TL için 2,95’in üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 2,96, hatta 2,97 seviyelerinin gündeme gelebileceğini kaydediyor. Dolar/TL için teknik açıdan 50 günlük ortalamasının da geçtiği 2,92 seviyelerinin destek konumunda bulunduğunu aktaran analistler, çarşamba akşamı açıklanacak ABD Merkez Bankası haziran ayı toplantı tutanaklarının takip edileceğini dile getiriyor.

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Dolar bayram tatilinde alev aldı: 2.95”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Bireysel İhtiyaç Kredisi İçin 72 Ay Vadeli Yapılandırma Geldi

Bireysel ihtiyaç kredilerinde ödenememe sorunu tarihe karışıyor. İhtiyaç kredisi borcu olanlar şimdi 72 ay vadeli olarak yapılandırma geldi. Eylül ya...

434 TL Taksitle 36 Ay Vadeli 12000 TL Akbank Sonbahar Kredisi

Akbank Sonbahar Kredisi kampanyası 'Sonbahar geliyor, ihtiyaçlar artıyor' sloganıyla başladı. Kredi kampanyası kapsamında 36 ay vadeli olarak ayda 434 TL...

Kapat