Dolar bayram tatilinde neden yükseldi?

Dolar bayram tatilinde neden yükseldi?

Piyasaların tatilde olduğu günlerde hareketlenen ya da rekor tazeleyen dolar, Kurban Mayramı tatilini de pas geçmedi. Bayramın ilk sabahı 3 TL sınırına dayanan dolar / TL, ikinci ve üçüncü günlerde 2.98 – 2.99 TL seviyesinde dolaştı durdu. Bayramın geriye kalan günlerinde doların tekrar 3 TL üzerine çıkması beklenirken oralarda kalıcı olmasından endişe ediliyor.

Peki, dolardaki bu ani yükselişin sebebi ne? Uzmanlar, uzun bayram tatilinde meydana gelen bu gelişmenin sebebini ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 20 Eylül’de faiz artırımına gidebileceği ihtimalinin tekrar gündeme gelmesine bağlıyorlar. Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişen ülkeler sepetindeki ülke kurlarındaki erimenin Fed kaynaklı olduğunu düşünüyorlar.

Uzmanlar Fed’in faiz artırım ihtimalinin güçlenmesinin yanı sıra bu durumun başka nedenleri de olabileceğini, bunların başında da Suriye savaşının olduğunu ifade ediyorlar. Halen Suriye’de bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dokuz günlük bayram tatili sırasında beklenenden daha fazla ilerleyebileceği, Menbiç ve Halep kentlerine ilerlemesi halinde gerginliğin artabileceğini düşünen yabancıların TL’den uzak kalmayı tercih etmiş olabileceğini öngörüyorlar.

yurt içi piyasaların kapalı olmasından dolayı otorite eksikliğinden kaynaklanabileceğine işaret ederken, kurdaki sert hareketlerin içeride piyasanın kapalı olması nedeniyle işlem hacminin düşük olmasından kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Geçen yıllarda neden yükselmişti?

Geçtiğimiz yıl 23 Nisan’da Merkez Bankası’nın kısa vadeli faizleri sabit tutmasının ardından başlayan tırmanışına devam ederek rekor kıran dolar / TL, 19 Mayıs’ta da Yunanistan’ın kreditörlerle anlaşma yapamaması durumunda ülkedeki bankaların iflas edeceği söylentileriyle başlayan tırmanışına devam etmiş ve sert yükselmişti.

Dolar / TL, Fed Başkanı Janet Yellen’ın geçen yıl Ramazan Bayramı’ndan hemen önce yaptığı açıklamalarla da yönünü yukarı çevirmiş ve tatilin ilk gününü de pas geçmemişti. Kur geçen yıl Kurban Bayramı’nda da tırmanışa geçerken, 2016 yılı Ramazan Bayramı’nda ise tacını altına devretmişti. Altın Ramazan Bayramında rekor tazelemişti.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Dolar bayram tatilinde neden yükseldi?”

Bir Yorum Yazın

Devamını oku:
Garanti Kış Kredisi Ocak 2016 Fırsatı

2016 yılının başlamasıyla birlikte Garanti'den iyi biri kredi fırsatı geldi: Garanti Kış Kredisi. Bankanın iyi sonuçlar alınan Yeni Yıl Kredisi...

Banka ÂTM’lerine 200 Lira yatırırken dikkatli olun

15 Temmuz darbe girişiminin ekonomiyi olumsuz etkilememesi için son dönemde toplantı üstüne toplantı yapan bankalar, bir yandan da son günlerde...

Kapat